Vergi Müfettişleri Danıştay'ın Vereceği Kararı Bekliyor
Kamuajans.com - Maliye Bakanlığı’na bağlı Vergi Denetim Kurulu’nda (VDK) görev yapan yaklaşık 1200 vergi müfettişi, Danıştay’ın vereceği kararı bekliyor.
 
1200 vergi müfettişini etkileyecek karar, 2014 yılında açılan bir davaya dayanıyor. Vergi Müfettişliğine yükselmek için VDK bünyesinde yapılan “yeterlik sınavı” komisyon üyelerinde 8 yıllık kıdem şartı aranıyordu. Ancak yönetmelikteki “8 yıl şartı” 2013 yılının Mart ayında kaldırıldı. 2013 Ekim ve 2014 Haziran aylarında yapılan “yeterlik sınavı” komisyon üyelerinde 8 yıl kıdem şartı aranmamasına rağmen, sınavı geçemeyen bir vergi müfettiş yardımcısı eski yönetmelikteki “8 yıl kıdem şartını” öne sürerek dava açtı. İdare mahkemesi sınavların iptaline karar verdi. VDK ise kararın iptali için Danıştay temyizine gitti. Kararın etkileyeceği yaklaşık 1200 vergi müfettişi, Danıştay’ın vereceği kararı bekliyor.

2013 ve 2014 yıllarındaki yeterlik sınavında başarılı olup vergi müfettişliğine yükselen yüzlerce müfettiş, idare mahkemesinin verdiği iptal kararına ilişkin kazanılmış haklarını korumak için karşı dava açtı. Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkiliye göre, sınavda başarılı olanların hakları korunmak kaydıyla başarısız olanlar için sınav tekrarlanabilir. Sınavın iptal edilip 1200 vergi müfettişinin vergi müfettiş yardımcılığına düşürülmesi durumunda yeni hukuki problemler doğabileceği ifade ediliyor. Söz konusu 1200 vergi müfettişinin “vergi müfettişi” sıfatıyla inceledikleri binlerce dosyanın da  gelecekte hukuksal sıkıntılara yol açabileceği belirtiliyor.

2011 yılında kurulan VDK’da yaklaşık 8 bin 500 vergi müfettişi ve yardımcısı görev yapıyor. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Son Samurai... 1 yıl önce

Ulaaan 2 günde 24 saat yazılı sınav mı olur kardeşim.. adamları yatılı sınava alaydiniz.. gunde 12 saat yazılı sinav.. insanlık dışı uygulama.. Allah Müfettişlere sabır versin saygım arttı size yeminle..

Misafir Avatar
Misafir 1 yıl önce

yapılan sınavda kazananların açık hilesi kopya soru çalma olayları yoksa olumsuz hiçbirsey çıkmaz aksi bu şekilde ıspat edilene kadar başarılı başarılıdır kazanılmış hakkı korunmak zorundadır bir hukukçu olarak yorumum budur.

Misafir Avatar
Adı SOYADI 1 yıl önce

Fetö nün amacı ülkede kargaşa cikarmaktı. Simdi bakiyorum da geçenlerle kalanlar birbirine çamur atip fetö nun ekmegine yag soruyoruz. Bu gün gecenler fetocu olur yarin kalanlar, öbür gun tumu fetocu olur gider. Kisacasi uzun vadede hepimize zarar verir. Camur atmakla bir yere varilmaz. Herkes hukuk cercevesinde hakkini arasin.

Misafir Avatar
(En i si o) 1 yıl önce

'Uzaktan davulun sesi hoş gelir' diye boşuna dememişler. Vergi Müfettişliği yeterlik sınavının nasil bir sinav olduğunu bilmeyen 'sivri zekalılar' ile sınavdan kalıp 'ben yandım herkes yansın' mantığı ile hareket eden ve 'ya tutarsa' hesabıyla 'geçenler Fetocu' diyen 'Bencil iftiracılar' elele vermiş akıl ve mantıkla izah edilemeyecek yorumlar yazmaya başlamislar. 1 yıl boyunca ailesinden, sevdiklerinden, sosyal hayatından, colugundan çocuğundan ve hatta sağlığından fedakarlık göstererek girdiği 4 gün 4 oturum ve yaklaşık 24 saatlik sınavı bileğinin hakiyla veren biz gecenlere dil uzatmak kimsenin haddi değildir. Ayrıca bazı arkadaşların da değindiği gibi kalanlar arasında dava açan bazı kişilerin Fetoden ihraç edildigi bir realitede, sinav sorularının calinmadigi, usulsüz edinilmedigi dolayısıyla şaibesiz bir sınavda, 'komisyon hataliymis diyerek' geçenlerin emeğine dil uzatmak ancak ve ancak fetocu zihniyete yaraşır...

Misafir Avatar
adalet 1 yıl önce

2010/1 lerde zaman gazetesinin ankara temsilcisinin öz kardeşi sınavda birinci oldu ve %5 e girdi.La arkadaş hep fetoşun çoçuklarımı zeki.Arkadaşlar kalanlara aaletsizlik yapıldı fakat geçenler tekrar sınava alınırsa geçenlerede haksızlık yapılacak.

Misafir Avatar
Ötüken 1 yıl önce

Hiçbir bahane başarının yerini tutamaz!(Haksız yere bırakılan arkadaşları tenzih ederek konuşuyorum) Geçenlerin hepsi fetocu demek işkembe-i kübra'dan atmaktır. fetocu olduğu tespit edilen kalanda, geçende, komisyon üyesi de , hakim de zaten ihraç edildi ediliyor. aslında okuyacaksın kağıtları tekrardan ikinci hakkı da vermeyeceksin o zaman nasıl bir bahane bulurlar acaba...

Misafir Avatar
beddua 1 yıl önce

Fetö ALLAH belanı versin kardeşi kardeşe düşman ettin.Yatacak yerin yok senin.

Misafir Avatar
HAYIRLISI 1 yıl önce

Hiç kimse geçenlerin sınava girmesini istemez hakkıda yok zaten.Allah kimseyi bırakmasın bu sınavda,geçenleride ordan geri getirmesin.Biz sadece dava hakkımızı kullandk ve dava açtık.Danıştay kararını vermeden sizleri sınava çağıran kurul,sırtınızı iki sıvazladı diye kurul arkamızda sanmayın arkadaşlar.