Ücretsiz Kreş Hakkından Kimler Nasıl Yararlanır?
Kamuajans.com - Ülkemizde 2015 Kasım itibarıyla kadınların işgücüne katılım oranı yalnızca yüzde 31,6. Kadınların istihdam oranı ise yüzde 27,5. Bu da her dört kadından yalnızca birinin çalışabildiği anlamına geliyor. Kadınların işgücü piyasasına katılımının düşük olmasının en önemli nedeninin kurumsal bakım hizmetlerinin yaygınlaşamaması ve bu hizmetlere erişimin güçlüğü.

1.933 KREŞ VE KULÜP VAR

Kadınların işgücü piyasasına katılımının artırılması için son dönemde doğum sonrası part-time çalışma hakkı ve bunun yanında okul öncesi eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılması konularında önemli çalışmalar yürütülüyor. Ancak kurumsal bakım hizmetlerinin hem yaygın olmaması, hem de pahalı olması nedeniyle bakım hizmetleri halen kadınların üzerindeki bir yük olarak duruyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de toplam1.933 özel kreş ve çocuk kulübü bulunuyor.

AİLESİNDEN AYIRMADAN

Ekonomik gücü yeterli olmayan ailelerin çocuklarının, anne ve babası ölen çocukların, ekonomik gücü yeterli olmayan tek ebeveyniyle yaşayan çocukların, cezaevlerindeki kadınların çocuklarının, şehit ve malûl gazi çocuklarının, ekonomik gücü yeterli olmayan engelli ebeveyni olan çocukların bakım hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı var. Ekonomik yetersizlik içindeki ailelerin çocuklarınında aile yanında kalmaları ve gündüzlü kreş hizmetlerinden yararlanmaları da sağlanıyor.

1.831 çocuk yararlandı

2015'TE ücretsiz bakım hizmetinden 1.831 çocuk yararlanmış. Ücretsiz bakım hizmetinden yararlanan çocukların 919’un ekonomik gücü yeterli olmayan tek ebeveynle yaşayan çocuklar. Boşanma oranlarının artmasıyla tek ebeveynle yaşamak zorunda kalan çocukların sayısında artış yaşanıyor. Diğer yandan ekonomik gücü yeterli olmayan 339 ailenin çocuğuna da ücretsiz bakım hizmeti sağlanmış.

Çoğu kişi hizmetten habersiz

'Ücretsiz Bakım Hizmeti' kapsamında ekonomik güçlük içinde bulunan ailelerin çocukları için özel kreş ve gündüz bakım evleriyle özel çocuk kulüplerinin kapasitesinin yüzde 3’ü ücretsiz olarak bu durumdaki kişilere ayrılmış durumda. Ancak ne yazık ki söz konusu hizmetten pek çok kişi haberdar olmadığı için ücretsiz bakım hizmetinden yararlanma oranı çok yüksek değil.

Başvurular nereye yapılıyor?

ÜCRETSİZ bakım hizmeti kapsamında olan kişiler bu hizmetten yararlanabilmek için ikamet ettikleri ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri'ne başvurabilirler. İl Müdürlüğü’nün uygun gördüğü çocukların ücretsiz bakım hizmetinden yararlandırılmasına karar veriliyor.

Okan Güray BÜLBÜL 
Akşam
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.