banner220

Tüm Çalışanların Ek Göstergelerini 800'er Puan Artıralım
Kamuajans.com - İsmail Koncuk, açıklamasına ''Vergi dilimi meselesi bir başka konu. Bakın tüm memurların 12 bin 400 TL’den yüzde 15’lik matrahı sadece 600 TL artırılarak 13 bin TL’ye çıkarıldı. Bunun neresinde matematik gerçeklik var?'' diye sordu.


Koncuk, “Aslında tüm sendikaların bu konuda talebi var Toplu sözleşme talepleri arasında ve sadece öğretmenlere değil bütün memurların ek göstergelerinin artırılmasıyla ilgili taleplerimiz var. Aslında 657 sayılı kanunla ilgili zaman zaman Çalışma Bakanları, sayın Cumhurbaşkanı “Eskimiş” derler. Aslında eskiyen en önemli yönü ek göstergelerdir. Hep söylüyorum, “Gelin buradan düzeltmeye başlayalım. Tüm çalışanların ek göstergelerini 800’er puan artıralım” diye yıllardır masada hep teklif ettik. Hiç yanaşmıyorlar. Bu önemli bir taleptir. Ciddi mali bir külfeti vardır, kabul etmek lazım. Maliye bu işten kaçar. Polislerimize 1 Kasım seçimlerinden önce sözler verildi “Ek göstergeleriniz 3600’e çıkarılacak” diye seçim beyannamesinde. Buna rağmen polislere verilmedi. Neden verilmiyor? “Polise verirsek diğer memurlara neden veremediğimizi açıklayamayız” endişesiyle vermiyorlar. Bizde dedik ki, “Polisi de ver, öğretmene de ver, sağlıkçıya da ver, ormancıya da ver” bu eskiyen bir maddedir. Köhnemiş ve memurları taşımıyor. Bundan kaçış yok, tedricen bunları düzeltmemiz lazım. Başını kuma gömüyorlar, böyle yaparak problemlerden kaçamayız, bunlar bizim taleplerimiz. Bunların değiştirilmesi şart haline gelmiş. Zaman içinde bunları sırayla yola koyalım. Her şeyden kaçan bir Maliye anlayışı var. Maliye Bakanı sayın Naci Ağbal geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapıyor, “Bir mevzuu ile ilgili olarak vergi çok yüksek. Bunu ben söylüyorsam Maliye Bakanı olarak hesap edin” diyor. Bunu yükselten ben miyim? Bu olmaz.
 
Vergi dilimi meselesi bir başka konu. Bakın tüm memurların 12 bin 400 TL’den yüzde 15’lik matrahı sadece 600 TL artırılarak 13 bin TL’ye çıkarıldı. Bunun neresinde matematik gerçeklik var. Kamu çalışanları, hatta asgari ücretliler bile yüzde 20’lik vergi dilimine girme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor ve aldığı zamdan daha fazlasını vergi olarak ödemeye başlıyor. Bu matrahı yükseltin ya da yeni formül koyun ortaya. Asla yanaşmıyorlar. Kamu çalışanlarının bu konuda talepleri oluyor, gündeme taşıyoruz ama sadece bizim irademizle mesele çözülmüyor. Ortada bir hükümet iradesi var. Memurlara kulağını tıkamış bir Maliye anlayışı var. Bunları nasıl aşarız? Adam gibi sendikacılık anlayışı ile aşarız. Kamu çalışanları şunu bilmelidir, o masada, adam gibi sendikal bir anlayış, istediğini bilen, dişini gösteren bir sendikal anlayış olmadığı sürece bunları aşamayız. Bir sendika başkanı çıkıyor, “İktidar partisinin 16. Yıl dönümü diye yüzde 16 zam talep etmiştik” diyor. Adeta yalvarırcasına, bu nasıl bir anlayış?  Bu yakışır mı? Hangi siyasi partiye oy verirseniz verin bu ayrı bir şey. O zaman diğer siyasi partilerin kaç yıllık olduklarına göre mi zam isteyeceğiz? MHP 50 yaşında, bugün iktidar da olsa yüzde 50 zam mı isteyeceğiz? CHP, 94 yaşında, yüzde 94 zam mı isteyeceğiz? Bu olmaz. Yalvar yakar sendikacılık anlayışının kamu çalışanlarına vereceği bir şey olmadığını herkes görmeli. Koşar adım üye olurlarsa, bunu İsmail Koncuk’ta diyorsa, yani bu siyasi partinin bilmem kaçıncı yılı diye bu zammı istiyorum diyorsa, gelin yakama sarılın. Nasıl Başkansın? diye hesap sorun. Yalvar yakar sendikacılık olmaz. Bende dedim ki, bu talepleri üzerine, “Yüzde 30 zam istemek için siyasi iktidarın 30. Yıllarını mı bekleyelim?” Böyle mantık olmaz. Bu anlayış değişmeli.


Atatürk Amasya tamiminde diyor ki, “Milletin geleceğini  yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır…” Bende bu sözden hareketle diyorum ki, “Kamu çalışanlarının geleceğini yine kamu çalışanlarının azim ve kararı kurtaracaktır” Ahmet’ten, Mehmet’ten bir şey bekleyerek değil önce kendimizi eleştireceğiz. Elbette demokratik tercihlerdir bunlar ama neyi nasıl ve neden tercih ettiğimizi bileceğiz.'' dedi.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sinan 12 ay önce

Bu işler düzelmezse, %42 YE düşenler %35 i de görürsünüz.

Misafir Avatar
mehmet 12 ay önce

hiç ekgöstergesi olmayan memurlarda var hizmetliler sendikalar bunuda dikkate alsın.

Misafir Avatar
Sozecik08 12 ay önce

Ek gösterge öğretmen Lee için 3600 olmalı 5 / 1 yıpranma payı verilmelidir işçiler ile memur emeklisi arasında fark iki katı

Misafir Avatar
yavuz öğretmen 12 ay önce

Gelin bu gösterge için mücadele verelim. 3600 ek gösterge emeklilikte bari rezil olmayalım. Erken emekli olalım gençlere yer açılsın. 5 e 1 yıpranma payı verilsin her şey daha iyi olsun.. sayğılar koncuk

Misafir Avatar
EK GÖSTERGE 12 ay önce

Kamuda ek gösterge adaleti sağlanmadığı sürece akp hayatta bir daha oy alamaz!!!Bu böyle biline...