Toplu Sözleşmede Benzer Hükümler Yer Almazsa Bazı Memurların Maaşı Düşecek

Toplu sözleşme hükümlerinin sadece kapsadığı dönemler için geçerli olması nedeniyle, 2015 yılında imzalanan ve 2016-2017 yıllarını kapsayan 3.Dönem Toplu Sözleşmenin Devlet memurlarından bazılarının aylık ücretlerini etkileyen belirlemeleri 2017 yılı sonuna kadar hüküm ifade edecek.

Devlet memurları hakkında 2017 yılında geçerli olan; zam ve tazminat, ek ödeme ve ücret göstergesine ilişkin belirlemelerin aynı şekilde 2018 yılında da geçerli olabilmesi için, bu konularda 3.Dönem Toplu Sözleşmede yer alan belirlemelerin aynı şekilde 4.Dönem Toplu Sözleşmede yer alması da gerekecek.

Bu yıl imzalanacak olan ve 2018-2019 yıllarına ilişkin hükümler içerecek olan 4.Dönem Toplu Sözleşmede haklarında belirleme yapılmaması durumunda maaşlarında azalma olabilecek Devlet memurlarından bazıları şunlar:

*İcra Memur: Tazminat oranı 10 puan azalabilir.

*Mübaşir: Tazminat oranı 5 puan azalabilir.

*Şef: Tazminat oranı 7 puan azalabilir.

*Orman Muhafaza Memuru: Tazminat oranı 5 puan azalabilir.

*İtfaiye Amiri, İtfaiye Çavuşu, İtfaiye Onbaşısı, İtfaiye Eri, Zabıta Amiri, Zabıta Komiseri, Zabıta Komiser Yardımcısı ve Zabıta Memuru: Tazminat oranı 5 puan azalabilir.

*Musahhih: Tazminat oranı 25 puan azalabilir.

*Turizm Araştırmacısı: Mütercim için belirlenmiş tazminat oranlarından yararlananların tazminat oranı 10 puan, diğerlerinin tazminat oranı ise 20 puan azalabilir.

*KİT’lerde Başmüdür, Kombina, Fabrika, Müessese ve İşletme Müdürü: Tazminat oranı 10 puan azalabilir.

*Sivil Savunma Uzmanı: Tazminat oranı 5 puan azalabilir.

*Vergi İstihbarat Uzmanı, Gelir Uzmanı, Mali Hizmetler Uzmanı, İl İstihdam Uzmanı, Gümrük ve Ticaret Denetmeni, Sosyal Güvenlik Denetmeni: Tazminat oranı 10 puan (yardımcıları için 7 puan) azalabilir.

*Uzman Hemşire ve Uzman Ebe: Tazminat oranı 5 puan azalabilir.

*Öğretmen: Tazminat oranı 20,56 puan azalabilir.

*Eğitim Görevlisi (DH): Tazminat oranı 15 puan azalabilir.

*Murakıp (DH): Tazminat oranı 7 puan azalabilir.

*Vaiz: Tazminat oranı 10 puan azalabilir.

*Müze Araştırmacısı, Arşivci, Folklor Araştırmacısı, Kütüphaneci, Kitap Patoloğu, Sosyolog, Programcı ve Çözümleyici: Haklarında Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında uygulanan zam ve tazminatlar uygulanmayabilir.

*Taşınır Kayıt Kontrol Yetkilisi ve Taşınır Mal Sorumlusu: Mali sorumluluk zammı 575 puan azalabilir.

*Zirai Mücadele, Zirai Karantina, Veteriner Sınır Kontrol Noktası, Şap Enstitüsü, Referans Laboratuvarı, Sertifikasyon Kontrol Laboratuvarı, Araştırma Müdürlüğü, Test, Üretme ile Üretim Müdürlüklerinde görev yapan personel: Bazı personelin yan ödeme puanları azalabilir.

*Emanet Memuru: İş riski zammı puanı yarı yarıya azalabilir.

*Koruma ve Güvenlik Görevlisi: Ek ödeme oranı 5 puan azalabilir.

*İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü: Ek ödeme oranı 10 puan azalabilir.

*Ücret ve tazminat göstergesine göre maaş alanlar (666 sayılı KHK): Ücret göstergesi 2280 puan azalabilir.

Memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.