banner220

Teknikerin Sınavsız Olarak Teknisyen Kadrosuna Atanma Durumu
Kamuajans.com - 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 76 ncı maddesinin birinci fıkrasında, "Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler." hükmü vardır.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik'in (Genel Yönetmelik) ek 1 inci maddesinde ise "Kurumlar aynı unvana veya bu unvanın bulunduğu aynı alt gruptaki diğer unvanlara veya daha alt unvanlara naklen atama yapabilir." hükmü mevcuttur.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 4/a maddesinde "alt görev", "27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunda belirtilen hiyerarşik kademeler çerçevesinde daha alt hiyerarşi içindeki görevler" şeklinde tanımlanmıştır. Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde, "tekniker" ve "teknisyen" kadroları unvan değişikliğine tabi kadrolar olarak sayılmıştır. Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde, unvan değişikliği sınavında başarılı olma şartının yanı sıra, "tekniker" kadrosuna atanabilmek için "En az iki yıl süreli mesleki veya teknik yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak" şartı; "teknisyen" kadrosuna atanabilmek içinse "Endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi ve/veya dengi diğer teknik lise mezunu olmak" şartı düzenlenmiştir. Bahsedilen Yönetmeliğin 23/c maddesinde, "Unvan değişikliğine tabi kadrolara geçişler ile bu kadrolar arasındaki geçişler, ilgili kadro için düzenlenen unvan değişikliği sınavı sonucuna göre yapılır." hükmü bulunmaktadır. Kurum Yönetmeliğinin 27 nci maddesinde de "Bu Yönetmelik kapsamına giren unvanları, ilgili mevzuatı uyarınca kazananların hakları saklıdır." hükmü yer almaktadır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.