Tekerrürden Aylıktan Kesme Cezası Alanların Yönetici Olma Durumu
Kamuajans.com - Memur hakkında verilen disiplin cezasının, bir alt ceza veya tekerrürden dolayı bir üst ceza şeklinde uygulandığı durumlarda, disiplin cezalarının hangi halinin yönetici görevlerine atanmaya engel teşkil edeceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Bazı disiplin cezaları çeşitli görevlere atanmaya engel oluyor

Disipline aykırı fiil veya hallerinden dolayı memurlar hakkında, ağırlık derecelerine göre sırasıyla; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması veya Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilebilmektedir.

Bu cezalardan aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası, ilgili memurun bazı görevlere atanmasına veya bazı görevlerde kalmalarına engel oluşturmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun konuya ilişkin hükümlerine göre; aylıktan kesme cezası alan memurlar 5 yıl süreyle, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memurlar ise 10 yıl süreyle;

-bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına,

-daire başkanı kadrolarına,

-daire başkanı kadrosunun dengi veya daha üstü olan kadrolara,

-vali ve büyükelçi kadrolarına,

-düzenleyici ve denetleyici kurumlarda başkan ve üyeliklere atanamamaktadırlar.

Öte yandan, yukarıda sayılan görevlerde bulunurken aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların ise bu görevlerinden alınmaları gerekmektedir.

Tekerrür nedeniyle farklı uygulanan disiplin cezasının etkisi

Hakkında disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya hali, ilgili cezanın özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre içinde yeniden işleyen (tekerrür) memur hakkında bir derece ağır cezanın uygulanması gerekir. Öte yandan, aynı derecede cezayı gerektiren fakat ayrı fiil veya haller nedeniyle verilen disiplin cezalarının üçüncü uygulaması da bir derece ağır ceza şeklinde olmaktadır.

Ancak, disiplin cezası verilen memur hakkında tekerrür nedeniyle bir üst disiplin cezasının uygulandığı durumlarda, disiplin cezasını gerektiren fiil ve hal değişmediği gibi bu fiile karşılık gelen disiplin cezası da değişmemiş olmaktadır. Konuya ilişkin Danıştay kararı için tıklayınız …

Bu nedenle, memur hakkında verilen disiplin cezasının tekerrürden dolayı bir üst disiplin cezası şeklinde uygulanmış olmasının, verilen disiplin cezasını değil sadece verilen cezanın memur hakkındaki uygulanış şeklini değiştirmesi nedeniyle, yönetici kadrolarına atamada da asıl disiplin cezasına bakılması ve uygulanan cezaya bakılmaması gerekecektir.

Aylıktan kesme cezasını tekerrürden dolayı alanların durumu 

Kınama cezası verilmesine sebep olmuş bir fiilden dolayı disiplin cezası alan memur, 5 yıl içinde  aynı fiili yeniden işlerse ya da kınama cezasını gerektiren başka fiilleri iki defa daha işlerse, tekerrürden dolayı hakkında bir derece ağır ceza olan aylıktan kesme cezası uygulanır.

Bu şekilde hakkında aylıktan kesme cezası uygulanan memurun işlediği fiillerin kınama cezası gerektiren fiiller olması ve her defasında kendisine verilen cezanın da kınama cezası olması nedeniyle, yönetici kadrolarına atanma ve bu görevlerde kalma bakımından yapılacak değerlendirmede, memurun almış olduğu kınama cezasına bakılacak olup, tekerrürden dolayı hakkında uygulanan aylıktan kesme cezasına ise bakılmayacaktır.

Bu itibarla, tekerrürden dolayı hakkında aylıktan kesme cezası uygulanan memurun, 657 sayılı Kanun kapsamında aylıktan kesme cezası alanların atanamayacağı görevlere atanmasında veya bu görevlerde kalmasına engel bir husus bulunmayacağını değerlendirmekteyiz. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.