Süresinde Mal Bildiriminde Bulunmamak Memuriyetten Atılmaya Neden Olur Mu?
Kamuajans.com - Devlet memurları; kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait mal varlıklarını bazı zamanlarda verecekleri genel mal bildirimleriyle ve bu varlıklarda meydana gelecek bazı değişiklikleri de verecekleri ek mal bildirimleriyle beyan etmekle yükümlü tutulmuşlardır.

Genel veya ek mal bildiriminde bulunması gerekirken, süresi içinde gerekli bildirimi yapmayan memurlar hakkında çeşitli yaptırımlar uygulanması söz konusudur.

Mal bildiriminde bulunma süresi

Devlet memurlarının; işe girişlerinde, görevde iken sonu (0) ve (5) ile biten yılarda ve görevleri sona erdiğinde kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait mal varlıkları konusunda mal bildiriminde bulunmaları ve bu mal varlıklarında önemli değişiklikler olduğunda ise değişikliği izleyen bir ay içinde ek mal bildiriminde bulunmaları gerekmektedir.

Mal bildiriminde bulunmamak memuriyetten çıkarılmaya neden olabiliyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, “Belirlenen durum ve sürelerde mal bildiriminde bulunmamak,” fiilini işleyen memurlar hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verileceğine hükmetmiştir.

Kanuna göre da ayrıca;

**Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesine sebep olmuş bir fiilin 10 yıl içinde yeniden işlenmesi durumunda, memur hakkında bir derece ağır olan Devlet memurluğundan çıkarma cezası uygulanır.

**Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilen memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği en üst derecenin son kademesinde bulunması halinde, hakkındaki cezanın aylığından kesinti yapılmak suretiyle uygulanacağını ve bu durumda olan memurun yeniden kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alması halinde ise görevine son verilir.

Bu itibarla, süresinde mal bildiriminde bulunmayan ve bu fiili iki defa işleyen memurun memuriyetle ilişiğinin kesilmesi söz konusu olabilmektedir. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.