Şube Müdürlerinin Tazminat Oranları Ve Ek Göstergeleri Nasıl?
Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında Şube Müdürü/Müdür kadrolarında görev yapanların ek gösterge ve/veya tazminat oranlarının aynı olmaması, aynı dereceli kadroda ve aynı hizmet yılında olan Şube Müdürü/Müdür unvanlı personelin aylık maaşlarının da farklı olması sonucunu doğurmaktadır.

Müdür/Şube Müdürü ek göstergesi


Meslekleriyle ilgili hizmet sınıflarında (TH, SH, MİAH, DH, EÖH, EH veya AH) çeşitli kadrolarda görev yaparken, kendi kurumlarında veya başka kurumlarda GİH Sınıfı kapsamındaki ilk dört dereceli Şube Müdürü/Müdür kadrolarına atananlar hakkında, atandıkları kadro derecesi için belirlenen ek göstergeden düşük olmamak kaydıyla, kazanılmış hak aylıkları itibariyle meslekleriyle ilgili kadrolarda alabilecekleri ek göstergeler uygulanmaktedır.
Bu durum, 1 inci derece Şube Müdürü/Müdür kadrosunda 2200 ek göstergeden yararlanması gereken personelden bazıları hakkında 2200 ek gösterge yerine 3000 veya 3600 ek gösterge uygulanmasını mümkün kılabilmektedir.

Müdür/Şube Müdürü tazminat oranı


Şube Müdürü/Müdür unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık maaşlarının hesabında esas alınan özel hizmet tazminatı oranları, ilgililerin bazı eğitimlerle kazanmış oldukları unvanlardan dolayı farklı belirlenmiştir. Bu durum, 1 inci derece Şube Müdürü/Müdür kadrosunda %135 oranında özel hizmet tazminatından yararlanması gereken personelden bazıları hakkında %135 oranı yerine %145 veya %155 gibi özel hizmet tazminatı oranlarının uygulanmasını mümkün kılabilmektedir.
Öte yandan, özel hizmet tazminatı yerine adalet hizmetleri tazminatından yararlanan Şube Müdürü/Müdür unvanlı personel hakkında 1 inci derecede %175 oranında adalet hizmetleri tazminatı uygulanmaktadır. Adalet Hizmetleri Tazminatı; Yüksek mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, il ve ilçe seçim kurulları, adli, idari ve askeri yargı kuruluşları, ceza infaz kurumları ve icra müdürlüklerinde görev yapanlara ödenmektedir.
Eğitim ve kariyerleri ile görev aldıkları kurumlara göre, Şube Müdürü/Müdür ek göstergesi ve tazminat oranı


Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında 1 inci derece Şube Müdürü kadrosunda görev yapanlar hakkında, yararlandıkları tazminatın türüne göre uygulanan tazminat oranları ile eğitim durumları ve kariyerleri itibariyle uygulanan ek göstergelerin ne kadar olacağı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.
Eğitim Durumları ve Kariyerlerine Göre Şube Müdürleri / Müdürler
Ek Göstergeleri
Tazminat Oranları
Özel Hizmet Tazminatı alanlar için
Adalet Hizmetleri Tazminatı alanlar için
Mühendis, Mimar, Şehir Plancısı, Bölge Plancısı, Uzman Tabip
3600
%155
%175
Jeolog, Hidrojeolog, Hidrolog, Jeofizikçi, Fizikçi, Matematikçi, Kimyager(TH), İstatistikçi, Jeomorfolog, Teknik Öğretmen
3000
%145
%175
Veteriner Hekim, Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen dallarda bu Tüzüğe göre uzmanlık belgesi alanlar ile aynı dallarda doktora yapmış olanlar
3600
%145
%175
Arkeolog
2200
%145
%175
Vaiz, Avukat, Öğretmen, Hemşire (mesleki lisans), Polis (yükseköğrenimli), Ekonomist, Yöneylemci, Ekonometrici, diğer sağlık bilimleri lisansiyerleri
3000
%135
%175
Diğerleri (ek göstergesi 2200 olan)
2200
%135
%175

Memurunyeri 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
EFE 12 ay önce

Ek Gösterge Cetveli Yeniden Düzenlenmesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN İle görüşülmesi durumunda ek göstergenin 2200 den 3600 olarak düzeltileceğine inanıyorum.