Stajyer Memurların Alacağı Aylık Miktarı
Kamuajans.com - Kamu kurumlarının (merkezi idare kapsamındaki) personeli, Dışişleri Bakanlığınca bildirilecek uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye’de yerleşik bulunan merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilebiliyor.

Bu şekilde yapılan görevlendirmelerin süresi en çok 2 yıl olurken, gerek görülmesi halinde bu süre bir katına kadar uzatılabiliyor.

Stajyer memur görevlendirmesi, Maliye Bakanlığının uygun görüşü ve Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla her yıl kurumlar için belirlenen yurt dışına gönderilecek personel sayısı kontenjanından karşılanıyor.

Görevlendirme, personelin kurumunun ilgili olduğu Bakanın onayı ile yapılıyor.

Öte yandan, stajyer memur olarak görevlendirilecek kamu görevlisinin; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birinden (A) düzeyinde puan almış olması veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olması gerekiyor.

Stajyer memurun maaşı

Stajyer memur olarak görevlendirilenler, mali ve sosyal haklarını kendi kurumlarından almaya devam ederler.

**Aylık ödemeleri:  Bu şekilde görevlendirilenlere mali ve sosyal haklar kapsamında kurumları tarafından bir ayda yapılan toplam ödeme tutarının, 104.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunan tutardan az olması durumunda, aradaki fark herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmadan her ay kurumları tarafından ayrıca ödenir.

2017 yılı ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre, stajyer memura yapılacak ödemenin aylık net tutarı en az 9.990 TL olacak.

**Harcırahları: Stajyer memurun görevlendirmesinin asıl görevlerine ilişkin memuriyet mahalli dışına yapılması halinde, bu yerlere ilk gidişleri ve kurumlarına dönüşleri için kurumları tarafından sürekli görev harcırahı ödenir.

**Yükümlülükleri: Bu şekilde görevlendirilenler, stajyer memur olarak geçirdikleri sürenin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlüdürler.

Stajyer memurluk görev süresi bitiminde görevine başlamayanlar, memuriyetten çekilmiş sayılırlar ve kendilerine kurumlarınca yapılmış (aylık ve yol giderleri dahil) bütün masrafları iki kat olarak geri öderler. Görevlendirme süresi bitiminde görevine başlayan ancak mecburi hizmetini bitirmeden ayrılan veya ceza alarak memurluktan çıkarılanlar, mecburi hizmetlerinin eksik kalan kısmiyle orantılı miktarı iki kat olarak öderler.  

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.