Sorun 657’de Değil, Bürokratik Sistemdedir

 Ülkemizin güvencesi olan kamu görevlilerini güvencesiz bırakacak bir çalışmanın karşısında olduğumuzu defalarca deklare ettik, bunun kırmızı çizgimiz olduğunu dile getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. İşini en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olan kamu görevlilerini huzursuz edecek hamleler sağlıklı sonuçlar getirmeyecektir. Bu konuda tespiti doğru yapmak gerekiyor. Türkiye’de kamu yönetimi kısmında yapılabilecek reform yerine kamu görevlilerini tedirgin edecek 657 sayılı Kanun’un tamamına ilişkin ortaya konulan yaklaşım kesinlikle tartışmayı başlatabilecek bir yaklaşımdır ve sağlıklı değildir. Bir sorun varsa, bu öncelikle kamu bürokrasisiyle, kamu yönetimiyle ilgilidir, neşter buraya atılmalıdır” dedi.
Eğitim-Bir-Sen Çankırı Şubesi’nin genişletilmiş il divan toplantısında konuşan Ali Yalçın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İş güvencesi kırmızı çizgimizdir
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun, değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez bir kanun olmadığını kaydeden Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “657, yasalaştığından bugüne kadar birçok defa değişmiştir. Yine değişebilir ama eğer amaç iş güvencesini kaldırmaksa, buna taraf olmadığımızı, olmayacağımızı defalarca ifade ettik, bunu kırmızı çizgi olarak gördüğümüzü beyan ettik. Buradaki arayış, devletin hantal yapısına ilişkin bir çözüm üretmekse, bu konuda önerilerimiz var. Yanlış yöne giderek doğruyu bulmamız, soruna, sorunlara çözüm bulmamız mümkün değildir. 657 sayılı Kanun değiştirilecekse eğer, kamu bürokrasisinin hantal yapısına neşter vurmakla işe başlanmalıdır. Çünkü sorun, kamudaki bürokratik sistemin işleyişindedir. Kamu bürokrasisi işler hâle getirilirse, sorun kalmaz. Bizim de yakındığımız nokta, bürokratik oligarşidir.”

Yeni sistem tasarımı yapılırken, paydaşların görüşlerinden faydalanılmalıdır
Kamu görevlilerinin, eğitim çalışanlarının ivedilikle çözüme kavuşturulması gereken onlarca sorunu bulunduğunu dile getiren Yalçın, eğitim çalışanlarını huzursuz eden, kamu vicdanını yaralayan, adalet duygusunu zedeleyen, iş barışını bozan uygulamaların terk edilmesinin, nitelikli bir eğitim, güvenli bir gelecek için önemli olduğunu belirterek, yeni sistem tasarımları yapılırken, eğitim sistemini yakından bilen ve sorunlara vakıf olan öğretmenlerin ve yetkili sendika Eğitim-Bir-Sen başta olmak üzere, eğitimin bütün paydaşlarının fikir ve tecrübelerinden mutlaka faydalanılması gerektiğini dile getirdi.
Yalçın, “Öğretmenlerin görüş ve önerileri, daha katılımcı bir şekilde eğitim reformlarına yansıdığı zaman, reformların daha etkin ve verimli bir şekilde uygulanması mümkün olacaktır. Öğretmenlerin karar verme süreçlerine katılımı, öğretmenlik mesleğinin statüsünü olumlu etkileyecek ve öğretmenlerin motivasyonunu daha da artıracaktır” şeklinde konuştu.
Öğretmen performans değerlendirme sistemine de değinen Yalçın, Millî Eğitim Bakanlığı’nın aceleci ve plansız bir tavırla hukuki ve kanuni dayanağı olmayan, öğretmene, öğrenciye ve eğitime somut hiçbir katkısının olmayacağı açık olan performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaktaki ısrarının, hatalara ve mağduriyetlere neden olacağını söyleyerek, “Motive etmek yerine motivasyonu bitirmek anlamı taşıyan bir içerikle performans sistemi kurulacağını düşünmek hem yorucu hem de yıpratıcı süreçlere kapı aralayacaktır. Sınıfta ter akıtan bir öğretmeni çalışmadığı iddiasıyla yaftalamak yerine fedakârlığı ve başarısı görülmeyen bir öğretmeni bulup ödüllendirmek daha iyi bir kamu hizmetinin anahtarıdır” diye konuştu.

Değerlerimizle, duruşumuzla özgün ve özgür sendikacılığın temsilcisiyiz
Kamu görevlilerinin insanca bir hayat standardına kavuşması, gelir dağılımında adaletin sağlanması için mücadele verdiklerini vurgulayan Ali Yalçın, “Haksızlık karşısında hiçbir zaman susmadık, susmayacağız. Gerektiğinde sesimizi yükseltiyor, tavrımızı ortaya koyuyoruz. Ezberlerin değil, gerçeklerin dünyasında, rasyonel davranışlarımızla, edilgen değil, aksiyoner yönümüzle, hak ve özgürlük savunuculuğumuzla yolumuza devam ediyoruz. Değerlerimizle, duruşumuzla özgün ve özgür sendikacılığın temsilcisiyiz. Sadece toplu sözleşme sürecinde değil, sonrasında da kamu görevlilerinin kazanımlarını artırmak için durup dinlenmeksizin çalışıyoruz. Bizi güçlü kılan değerlerimiz ve üyelerimizdir” ifadelerini kullandı.
Eğitim-Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Kasım Karatekin de toplantının açılışında bir konuşma yaparak, faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
köleliktir 11 ay önce

anayasa da Yapılmak istenen değişiklik memurun çalışma güvenliğini ve sürekliliğini ortadan kaldırmaktır ve bu yaptıgınız haksizlik protesto ediyor . iş ahlakı ve çalışma prensibine uymayanlarla ilgili yapılacaklar 657 dmkda mevcut. sağlıklı düşünebilen hiçbir memur bu değişikliği tasvip etmez. Ve yapılacak olan seçimlerde (belediye ve milletvekilliği) bunu hiç unutmaz.

Misafir Avatar
selahattin 11 ay önce

Akp önce anayasayı degiştirip ondan sonra 657 sayılı memur kanunu degişterecek neymiş 657 sayılı memuru kanunu degiştirmek için anayasanın altını degiştirmek lazım diyor parlamento da güçlü oluruz ögle anayasayı degiştirirz diyor yani diyor ki parlamento da kendi milletvekili toplarım anasayı ögle degiştirim diyor yani kendi partisindeki adamları toplayıp anasayı ögle degiştircek şimdi bişey söylüyecem de partide adam toplayıp oy alcan da peki ANAYASANIN ALT KISMINI DEGİŞTİRMENE RAZI MI DEGİLMİ DİYE milletten diye oy almıyorsun da KENDİ PARTINDEKİ ADAMLARINLA OY ALIYORSUN İŞTE AK PARTİNİN YAPTIGI HAREKET HAKSIZLIK VE PROTESTO EDİYOR BU HAKSIZLIGA DURR TÜRKİYE GENELİNDE MİLLETEN OY ALACAKSIN Kİ ÖGLE DEGİŞTİRECEKSİN TÜRKİYE GENELİNDE MİLLETTEN OY ALMADAN BU ANASAYI KENDİ KAFANA GÖRE DEGİŞTİREMEZSİN BUNA HALK İZİN VERMEZ VERMİYORUZ.

Misafir Avatar
Biz asla Köle degiliz 12 ay önce

657 SAYILI MEMURLAR KANUNUNDA HİÇ BİR SORUN YOK

657 SAYILI MEMURLAR KANUNU ADALETLİ BİR KANUNDUR VE ADALETLİ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR
AMA AKP ŞUAN 657 SAYILI MEMURLAR KANUNU YOK EDEREK ADALETSİZLİGE DAVET CIKARIYORDUR VE TABİKİ
BİZ ASLA BU ADALETSİZLİGE GÖZ YUMMUYACAĞIZ VE SESİMİZİ ÇIGLIKLA YÜKSELTİCEĞİZ VE ASLA PES ETMİYECEGİZ

Misafir Avatar
Serdar 12 ay önce

20 yıllık kamu çalışanıyım. 6-7 veya 12 farklı kurumda görev yaptım. Bu güne kadar yan gelip yatanı görmedim. Aksine insanların özveriyle işlerini yapmaya çalıştıklarına hep tanık olmuşumdur. Lakin son 15 yılda ise bilgili, bilinçli bürokrat ve üst yöneticilerin görevden alınmaları, KPSS sorularının çalınması yandaşlara verilmesi, sadece yandaşların memur ve üst yönetici yapılmaları, liyakat sisteminin kaldırılması, mülakat sisteminin getirilmesi, kendileri gibi düşünmeyen memurları başka yerlere ve birimlere sürgün etmeleri gerçekten çalışanları sıkıntıya soktuğu açık ve nettir. Ama yinede bu 657 nin sil baştan değiştirilmesini gerektirmez. Sorunun kaynağına inmek lazım. Sorun nedir? Sorun 657 nin olduğu gibi kullanılmamasıdır. Kim kullanmıyor? Tabiki bu hükümet. Neden kullanmıyor? Kanunu değiştirebilmek için. Kanunu niçin değiştirmek için çok uğraşıyor? İstediğini işten atabilmek için ve köle memurluk sistemini getirebilmek için. Hükümet iyi niyetli olsa sadece kadro ve özlük hakları ile ilgili maddeleri değiştirir, diğer maddelere hiç dokunmaz. Diğer maddelere dokunmasına zaten hiç gerek yok. 657 de her şey açık ve net. Kimse sağa sola çekmesin. İşini yapmayanı, sorun çıkaranı zaten 657 ye göre işten atabiliyorsun. Cezalandırabiliyorsun. Bütün memurlar, bir avuç yandaşlar hariç herkes bu hükümetin yani akpnin iyi niyetli olmadığını bildiği için bu konuya özellikle sahip çıkıyorlar. Çünkü bu konu çok hassas bir konu. 657 demek özgür bir devlet olabilmenin, demokrasinin, kimseye kul köle olmadan, yalakalık yapmadan, onuruyla ve gururuyla çalışıp evine adam gibi ekmek götürebilmenin olmazsa olmazı demektir.
Ama akp memurlara 80 milyon memura hak verecene 657 degiştirip memura verdigi hakları elinden almaya zorla calışıyor bu resmen bencilliktir büyük şiddetle kınıyoruz.
akp sanıyor ki birdaha secim olmuyacak diye sanıyor peki akp sen yüksek oy almak isterken millete barım barım bagrıyorsun yok şunu vercem yok şunu yapcam filanca şunu yapcam diye milletten oy alıyorsun oy ve oy aldıktan sonra millete hizmet etmek yerine milletin haklarını vermek yerine resmen verilmiş oldugu hakları geri almaya calışıyorsunuz.
bişey söyleyecem şimdi bu 657 sayılı memurun iş güvencesini kaldırdımı peki bir dahaki secimde bu milletten ne yüzle oy istiyeceksin acaba onu hiç düşündünmü?
Şimdi secim olmuş olsa ben kesinlikle akpye oy vermem vermek isteyeni uyarırım çünkü
Arkadaşlar akp ye oy veren resmen hakkını ona vermiş olursunuz çünkü görüyorsunuz ki herşey meydanda akp bizim haklarımızı elimizden alıp köle gibi calıştıracak ve işime gelmezse kapı dışarı etcek
Arkadaşlar
Onun için erken secim istiyelim arkadaşlar eger erken seçim olmasada cumhurbaşkanı seçimleri geldiginde kesinlikle AKP YE oy vermiyelim.

Misafir Avatar
Serdar 12 ay önce

20 yıllık kamu çalışanıyım. 6-7 veya 12 farklı kurumda görev yaptım. Bu güne kadar yan gelip yatanı görmedim. Aksine insanların özveriyle işlerini yapmaya çalıştıklarına hep tanık olmuşumdur. Lakin son 15 yılda ise bilgili, bilinçli bürokrat ve üst yöneticilerin görevden alınmaları, KPSS sorularının çalınması yandaşlara verilmesi, sadece yandaşların memur ve üst yönetici yapılmaları, liyakat sisteminin kaldırılması, mülakat sisteminin getirilmesi, kendileri gibi düşünmeyen memurları başka yerlere ve birimlere sürgün etmeleri gerçekten çalışanları sıkıntıya soktuğu açık ve nettir. Ama yinede bu 657 nin sil baştan değiştirilmesini gerektirmez. Sorunun kaynağına inmek lazım. Sorun nedir? Sorun 657 nin olduğu gibi kullanılmamasıdır. Kim kullanmıyor? Tabiki bu hükümet. Neden kullanmıyor? Kanunu değiştirebilmek için. Kanunu niçin değiştirmek için uğraşıyor? İstediğini işten atabilmek için ve köle memurluk sistemini getirebilmek için. Hükümet iyi niyetli olsa sadece kadro ve özlük hakları ile ilgili maddeleri değiştirir, diğer maddelere dokunmaz. Diğer maddelere dokunmasına zaten gerek yok. 657 de her şey açık ve net. Kimse sağa sola çekmesin. İşini yapmayanı, sorun çıkaranı zaten 657 ye göre işten atabiliyorsun. Cezalandırabiliyorsun. Bütün memurlar, bir avuç yandaşlar hariç herkes bu hükümetin asla ve asla akp iyi niyetli olmadığını bildiği için bu konuya özellikle sahip çıkıyorlar. Çünkü bu konu çok hassas bir konu. 657 demek özgür bir devlet olabilmenin, demokrasinin, kimseye kul köle olmadan, yalakalık yapmadan, onuruyla ve gururuyla çalışıp evine adam gibi ekmek götürebilmenin olmazsa olmazı demektir.
Ama akp bizlere yani memurlara daha hak verecene 657 degiştirip memura verdigi hakları elinden almaya calışıyor bu resmen bencilliktir akp sanıyor ki birdaha sevim olmuyacak sanıyor akp sen oy alırken millete barım barım bagrıyorsun bana oy verindiye peki 657 sayılı memurun iş güvencesini kaldırdımı peki bu milletten ne yüzle oy istiyeceksin akp acaba onu hiç düşündünmü ama sanmaki bu millet oy vereceni sanıyorsan çok yanılıyorsun
Arkadaşlar akp ye oy veren resmen hakkını ona vermiş olursunuz çünkü herşey meydanda akp bizim haklarımızı elimizden alıp kapı dışarı etcek
Onun için erken secim istiyelim arkadaşlar
Eger erken secim olmasada seçim günü geldiginde de Kesinlikle ama kesinlikle Akp ye oy kesinlikle vermiyelim

Misafir Avatar
Serdar 12 ay önce

20 yıllık kamu çalışanıyım. 6-7 veya 12 farklı kurumda görev yaptım. Bu güne kadar yan gelip yatanı görmedim. Aksine insanların özveriyle işlerini yapmaya çalıştıklarına hep tanık olmuşumdur. Lakin son 15 yılda ise bilgili, bilinçli bürokrat ve üst yöneticilerin görevden alınmaları, KPSS sorularının çalınması yandaşlara verilmesi, sadece yandaşların memur ve üst yönetici yapılmaları, liyakat sisteminin kaldırılması, mülakat sisteminin getirilmesi, kendileri gibi düşünmeyen memurları başka yerlere ve birimlere sürgün etmeleri gerçekten çalışanları sıkıntıya soktuğu açık ve nettir. Ama yinede bu 657 nin sil baştan değiştirilmesini gerektirmez. Sorunun kaynağına inmek lazım. Sorun nedir? Sorun 657 nin olduğu gibi kullanılmamasıdır. Kim kullanmıyor? Tabiki bu hükümet. Neden kullanmıyor? Kanunu değiştirebilmek için. Kanunu niçin değiştirmek için uğraşıyor? İstediğini işten atabilmek için ve köle memurluk sistemini getirebilmek için. Hükümet iyi niyetli olsa sadece kadro ve özlük hakları ile ilgili maddeleri değiştirir, diğer maddelere dokunmaz. Diğer maddelere dokunmasına zaten gerek yok. 657 de her şey açık ve net. Kimse sağa sola çekmesin. İşini yapmayanı, sorun çıkaranı zaten 657 ye göre işten atabiliyorsun. Cezalandırabiliyorsun. Bütün memurlar, bir avuç yandaşlar hariç herkes bu hükümetin asla ve asla akp iyi niyetli olmadığını bildiği için bu konuya özellikle sahip çıkıyorlar. Çünkü bu konu çok hassas bir konu. 657 demek özgür bir devlet olabilmenin, demokrasinin, kimseye kul köle olmadan, yalakalık yapmadan, onuruyla ve gururuyla çalışıp evine adam gibi ekmek götürebilmenin olmazsa olmazı demektir.
Ama akp bizlere yani memurlara daha hak verecene 657 degiştirip memura verdigi hakları elinden almaya calışıyor bu resmen bencilliktir akp sanıyor ki birdaha sevim olmuyacak sanıyor akp sen oy alırken millete barım barım bagrıyorsun bana oy verindiye peki 657 sayılı memurun iş güvencesini kaldırdımı peki bu milletten ne yüzle oy istiyeceksin acaba onu hiç düşündünmü ama sanmaki bu millet oy vereceni sanıyorsan çok yanılıyorsun
Arkadaşlar akp ye oy veren resmen hakkını ona vermiş olursunuz çünkü herşey meydanda akp bizim haklarımızı elimizden alıp kapı dışarı etcek
Onun için erken secim istiyelim arkadaşlar

Misafir Avatar
Serdar 12 ay önce

20 yıllık kamu çalışanıyım. 6-7 veya 12 farklı kurumda görev yaptım. Bu güne kadar yan gelip yatanı görmedim. Aksine insanların özveriyle işlerini yapmaya çalıştıklarına hep tanık olmuşumdur. Lakin son 15 yılda ise bilgili, bilinçli bürokrat ve üst yöneticilerin görevden alınmaları, KPSS sorularının çalınması yandaşlara verilmesi, sadece yandaşların memur ve üst yönetici yapılmaları, liyakat sisteminin kaldırılması, mülakat sisteminin getirilmesi, kendileri gibi düşünmeyen memurları başka yerlere ve birimlere sürgün etmeleri gerçekten çalışanları sıkıntıya soktuğu açık ve nettir. Ama yinede bu 657 nin sil baştan değiştirilmesini gerektirmez. Sorunun kaynağına inmek lazım. Sorun nedir? Sorun 657 nin olduğu gibi kullanılmamasıdır. Kim kullanmıyor? Tabiki bu hükümet. Neden kullanmıyor? Kanunu değiştirebilmek için. Kanunu niçin değiştirmek için uğraşıyor? İstediğini işten atabilmek için ve köle memurluk sistemini getirebilmek için. Hükümet iyi niyetli olsa sadece kadro ve özlük hakları ile ilgili maddeleri değiştirir, diğer maddelere dokunmaz. Diğer maddelere dokunmasına zaten gerek yok. 657 de her şey açık ve net. Kimse sağa sola çekmesin. İşini yapmayanı, sorun çıkaranı zaten 657 ye göre işten atabiliyorsun. Cezalandırabiliyorsun. Bütün memurlar, bir avuç yandaşlar hariç herkes bu hükümetin asla ve asla akp iyi niyetli olmadığını bildiği için bu konuya özellikle sahip çıkıyorlar. Çünkü bu konu çok hassas bir konu. 657 demek özgür bir devlet olabilmenin, demokrasinin, kimseye kul köle olmadan, yalakalık yapmadan, onuruyla ve gururuyla çalışıp evine adam gibi ekmek götürebilmenin olmazsa olmazı demektir.
Ama akp bizlere yani memurlara daha hak verecene 657 degiştirip memura verdigi hakları elinden almaya calışıyor bu resmen bencilliktir akp sanıyor ki birdaha sevim olmuyacak sanıyor akp sen oy alırken millete barım barım bagrıyorsun bana oy verindiye peki 657 sayılı memurun iş güvencesini kaldırdımı peki bu milletten ne yüzle oy istiyeceksin acaba onu hiç düşündünmü ama sanmaki bu millet oy vereceni sanıyorsan çok yanılıyorsun
Arkadaşlar akp ye oy veren resmen hakkını ona vermiş olursunuz çünkü herşey meydanda akp bizim haklarımızı elimizden alıp kapı dışarı etcek
Onun için erken secim istiyelim arkadaşlar

Misafir Avatar
Göktürk 12 ay önce

Her dönem siyasetin usakligini yapan sendikacılar koltuklara oturmakta ve memurlara mobing yapmaktalar.memurun suçu yok koltuk çıkar menfaat için çalışan sendikacılar dönemin sendikacisi ülkenin geleceğini mahvetmek tedirler.sendika demek yalan demek sendika demek çıkar demek sendika demek ...memuru köle etmek demek.bizden ol yada öl demek....memurun suçu yok siyasetçi sendikaları n suçu var.siyaseti olmayan sendikaların suçu yok.ama siyaseti olan cooook suçludur vijdanalrda