Refakat İzninin Kapsamının Genişletilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Kanun Teklifi, memura eşinin anne ve babasından dolayı refakat izni kullanabilme hakkı tanınmasını ve refakat izninin kısım kısım kullanılabilmesini öngörüyor.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından hazırlanan Kanun Teklifinin kabul edilmesi durumunda;

**Eşinin anne ve babasından birinin, refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi halinde memura aylık ve özlük hakları korunarak üç aya kadar refakat izni verilecek. (memurlara halen; eşi, çocukları, kardeşleri ile anne ve babasından dolayı refakat izni veriliyor),

**Memura, memuriyeti boyunca aynı kişinin aynı vakası veya hastalığı sebebiyle üç aya kadar refakat izni verilecek ve gerektiğinde bu süre aynı koşullarda bir katına kadar uzatılacak.

**Her kısmı için sağlık kurulu raporunun tekrar alınması ve tek seferde verilecek refakat izni süresinin üç ayı geçmemesi kaydıyla, memur refakat iznini kısım kısım olarak da kullanabilecek.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Hastalık ve refakat izni” başlıklı 105 inci maddesinin yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Ayrıca, memurun refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek eşi, çocukları, kardeşleri ile kendisinin veya eşinin anne ve babasından birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, memuriyeti boyunca aynı kişinin aynı vakası veya hastalığı sebebiyle memura üç aya kadar refakat izni verilir. Gerektiğinde bu süre aynı koşullarda bir katına kadar uzatılır. Her kısmı için sağlık kurulu raporunun tekrar alınması ve tek seferde verilecek refakat izni süresinin üç ayı geçmemesi kaydıyla refakat izni kısım kısım kullanılabilir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3-Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.