OHAL Komisyonu Kararıyla Görevine Dönecek Olanların Mali Haklarını Alabilme Durumu
Kamuajans.com - 23.01.2017 tarih ve 29957 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin "Komisyonun görevleri" başlıklı 2. maddesi ile "İnceleme ve karar" başlıklı 9. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Komisyonun görevleri 


MADDE 2 - (1) Komisyon, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararnameler ile tesis edilen aşağıdaki işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar verir. 


a) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarma ya da ilişiğin kesilmesi. 


b) Öğrencilikle ilişiğin kesilmesi. 


c) Dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması. 


ç) Emekli personelin rütbelerinin alınması. 


(2) Olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle ger- çek veya tüzel kişilerin hukuki statülerine ilişkin olarak doğrudan düzenlenen ve birinci fıkra kapsamına girmeyen işlemler de Komisyonun görev alanındadır. 


(3) Bu maddede belirtilen işlemlere bağlı olarak olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerde yer alan ilave tedbirler ile kanun yollarının açık olduğu işlemler hakkında ayrıca başvuru yapılamaz."

"İnceleme ve karar 


MADDE 9 - (1) Komisyon incelemelerini dosya üzerinden yapar. Komisyon, inceleme sonucunda başvurunun reddine veya kabulüne karar verebilir."

Anayasa Mahkemesinin 26.07.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 2016/25923 başvuru numaralı 20.07.2017 tarihli kararı "46. Bu şekilde göreve iade edilen kişilere, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının ödenmeyeceğine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Uygulamada da daha önce göreve iade edilenler yönünden iadenin yöntemine ve sonuçlarına dair KHK'lar ile hükümler ihdas edilmiştir. Bu düzenlemeler uyarınca kamu görevine iade edilen kişiler bakımından görevden çıkarmaya ilişkin kanun hükmünde kararname hükümleri tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılarak bu kapsamda göreve başlayanlara geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenmektedir. 47. Sonuç olarak söz konusu başvuru yolunun kamu görevine dönüşe imkan tanıması, buna ilişkin kararların icra yöntemini belirlemesi, anılan kararların icrasının hızlı şekilde gerçekleşmesine ilişkin hükümler içermesi ve göreve iade halinde mali kayıpların telafi edilebilmesine imkan tanıması nedenleriyle potansiyel olarak yeterli giderim sağlama kapasitesine de sahip olduğu kanaatine ulaşılmıştır." şeklindedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
SARIN 1 yıl önce

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin "Göreve iade edilen kamu görevlileri" başlıklı 3. maddesi 3. fıkrasında ve 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin "İade hükümleri" başlıklı 3. maddesi 2. fıkrasında ihraç edilmiş iken göreve geri iade edilenlerin mali ve sosyal haklarının ödenmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır.
İşte ilgili kısım;
"Bu kapsamda göreve başlayanlara kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenir. Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz. Bu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilir. Bu maddeye ilişkin işlemler ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından yerine getirilir."

İDARE, KENDİ EYLEM VE İŞLEMLERİNDEN DOĞAN ZARARI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR

Misafir Avatar
Ali Hamza 1 yıl önce

Her gün her dakika elimiz telefonda açıklanacak diye umudumuzu kaybetmemek icin elimizden geleni yapiyoruz zira esim beraat etti suçsuz bulundu.
Bizi bir gecede attilar sokaga aylardir elimizden alinan hakkimizi geri verecekler diye bekletiliyoruz Allahtan revami bu nasil ödenir bu haklar maddi haklardan bahsemiyorum yasadigimiz psikolojik baskiyi bu durumu yasamayan bilemez ..Daha fazla geciktirmeleri demek daha cok magduriyet demek haklinin hakkini teslim etsinler yeter artik gücümüz kalmadi.Ali Hamza benim küçük oglumun ismi cocuklarin da gunahina girdiler.Isimizi aşımızi haklarimizi geri almak istiyoruz zira yapilmasi gerekende bu .Kasim ayi basindan beri oyaliyorlar bizleri yavas yavas aciklasinlar karar verdikce cok zor değil yahu .Ailelerimiz perişan oldu en cok da onlara uzuluyoruz .Allah yardimcimiz olsun rabbim dogrunun yanindadir inşAllah. .

Misafir Avatar
Alican 1 yıl önce

2016 kasım ayında hakkari çukurca da çilekli dağında görev yapar iken bir anda açığa aldılar ve o günden sonra hayatim alt üst oldu arkadaşlarım şehit oldu ufak tefek yaralar oldu bende ama bir şehidin yerini tutmaz keşke bende şehit olaydım da bu şekilde olmasaydı ben vatanımı millerimi bayrağimi seven bir insanım sorgusuz sualsiz infaz ettiler şimdi ise eşimden boşanıyorum tüm sıkıntıların üzerine bi de bu nasıl bir hüküm dur ki hala bir sonuç ele alınmadı idam etseniz daha iyi hiç yoktan bu damga ağır gelmez bu dünya geçici dünya şehadet hepimizin olacak lakin Allah büyüktür aşil hesap orda sorulacak hak yemek çok kötü bir durum inş tez vakitte sonuçlanır da yeni bir hayata başlayabiliriz bugün yarın haftaya değil umut veriyorsunuz ama her geçen gün umudumuzu kaybediyoruz sayın cumhurbaşkanım adalet asıl sizin elinizde bu hükmü de ohalide de kaldıracak tek komutan tek lidersin bekliyoruz daha ama artık tak etti her gün dünden daha kıymetli geçiyor acaba ne oldu ölümlü yada olumsuz cewap vs diye umut ederken yelkenler suya düşüyor sevinç kalmıyor Allah bu uğurda hepimizin yar ve yardımcısı olsun ...