OHAL Kapsamında İhraç Edilenlerden Bazılarının Göreve İade Uygulaması Farklı Olacak
Kamuajans.com - 24 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe giren 694 sayılı KHK, yükseköğretim kurumlarında kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanlarının kamu görevine iade kararlarının uygulanmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı.

İhraç sonrası iade edilenlerden bazıları eski kurumlarına dönebiliyor

OHAL uygulamaları kapsamında KHK eki listelerde isimlerine yer verilmek suretiyle kamu görevinden çıkarılanlar;

-Yine KHK eki listelerde isimlerine yer verilmek suretiyle eski kurumlarına dönebiliyor.

-Ya da Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvuruda bulunmaları halinde, başvuruları bu Komisyon tarafından kabul edildiğinde; statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün değil ise Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla eski kurumlarına dönebiliyor. (Öğretim elemanları için özel düzenleme yapıldı)

Öğretim elemanlarının göreve iadesi nasıl olacak?

OHAL kapsamında yükseköğretim kurumlarında kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanlarıyla ilgili olarak;

-Öğretim elemanlarının Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna yaptıkları başvuru üzerine haklarında kamu görevine iade kararı alınması durumunda, alınan karar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilecek.

-Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, bunların atama tekliflerini, kamu görevinden çıkarıldıkları yükseköğretim kurumu haricinde tespit edilecek yükseköğretim kurumlarından birine önceki kadro unvanlarına uygun olarak 15 gün içinde yapılır.

-Atama teklifi yapılacak yükseköğretim kurumları konusunda; Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilecek.

-Yükseköğretim kurumlarına ataması yapılanların kadroları, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin tamamlandığı tarih itibarıyla ilgili yükseköğretim kurumları için ihdas edilmiş sayılacak.

-Komisyon kararlarına karşı HSK tarafından belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde, öğretim elemanının ihraç öncesi son görev yaptıkları kurum aleyhine iptal davası açılabilecek.

Öte yandan, KHK eki listelerde isimlerine yer verilmek suretiyle kamu görevine iade edilecek olan öğretim elemanları ise eski kurumlarında görev alabilecek. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Etem 2 yıl önce

Öncelikle konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Şimdi X ve Y adlı iki kişi öğretim üyesi haksız yere ihraç oldu. X kişisi KHK ile eski kurumuna, Y kişisi ise ohal komusyonu ve yök kararıyla eski kurumu dışınsaki bir ünuversiteye iade edildi.
Soru 1. Y kişisinin X kişisinden farkı nedir ki farklı kuruma verilecek?
Soru 2. Y kişisi hakikaten hem mağdur hem de lekelenmişse onu farklı kuruma vermek hem mağduriyeti hem de lekenin daha da kalıcı hale gelmesini sağlamaz mı?
Soru 3. Y kişisinin kendi üniversitesinde öğrencisinden hocalarına kadar fetöcü olmadığı bilinmesine rağmen, onu başka üniversitede göreve iade etmek yeni görev yerinde kendine fetöcü hoca gelmiş gözüyle bakılmaz mı? Bu durumdan ne iade edilen öğretim elemanı ne de iade olunacak üniversite yönetimi, hocaları ve öğrencileri hoşnut olmayacaktır.
Kısaca devletimizin yaş ile kuruyu ayırmaya yönelmesinj takdirle karşılıyorum. Öğretim elemanlarının farklı üniversitelere verilmesindeki temel amaç olarak yeni kurulan üniversitelere hoca göndermek ve bu üniversitelerin gelişmesini saglamak olabilir. Ancak niyet iyi olsa dahi sonuç arzu edilen kadar iyi olmayabilir. Birbirini istemeyen veya yüksek bir ihtimalle de birbirini kabüllenemeyen hoca-ünuversite şeklinde bir tablo ortaya çıkabilir.
Tekrar ediyorum ki, tüm bu yorumlarım özellikle de gerçekten fetöcü olmayan ama ihraç olupta farklı üniversitede göreve iade edilecek olan öğretim üyesi için daha geçerlidir. Ve bu durum mağdurun mağduriyetini artıracaktır
Herşeye rağmen konuya duyarlı davranan ve yaklaşan hükümetimize, adalet teşkilamıza, diğer ilgili kurum ve birimlerimize ve sitenize çok teşekkür ediyorum.