Öğretmen Ve Polislerdeki Ek Gösterge Adaletsizliği Giderilmelidir

657 Devlet Memurları Kanununa tabi öğretmen ve polisler için uygulanmakta olan ek gösterge miktarları diğer birçok kurumdaki memurlara kıyasla neden düşük. Her meslek değerlidir, fakat polislerimiz ve öğretmenlerimiz için de gerekli çalışma yapılmalıdır.

Bilindiği üzere polislerin ek göstergeleri geçtiğimiz yıl 10 Şubat 2016 tarihli resmi gazetede yürürlüğe giren polis, uzman erbaş ve uzman jandarmaların ek gösterge yükselişi ile ilgili karar yayınlanarak ek göstergeler 2200'den 3000'e çıkarılmıştı. Fakat asıl istenen değişiklik bu değildi ve yeterli de olmadı.

Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı öğretmen ve diğer personel ile emniyet hizmetleri sınıfındaki polislerin ek göstergeleri derecelerine göre aynı şekilde artmaktadır. En yüksek ek gösterge diğer birçok kuruma ait 1. derece ek göstergeye nazaran neden farklılık gösteriyor ve devlet memurları arasındaki bu ayrım neden giderilemiyor.

Polislerin ve öğretmenlerin derecelerine göre ek göstergeleri şu şekildedir: 1. derece 3000, 2. derece 2200, 3. derece 1600, 4. derece 1100, 5. derece 900, 6. derece 800, 7. derece 500 ve 8. derece 450 olarak belirlenmiştir.

Kamu görevlilerinin yararlandıkları ek göstergelerde yer alan 657 sayılı devlet memurları kanununa göre en az üç yıl süreli yükseköğrenim veren fakülte ve yüksekokulları bitirerek mesleğe özel yarışma sınavı ile giren ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda(veya yüksek öğrenimli olup, özel kanunların öngördüğü şartları taşıyanlardan en az sekiz yıl mesleki görev yaptıktan sonra yine bu kanunların öngördüğü usule göre seçilerek)atanan devlet memurlarının ek göstergeleri 3600’a kadar çıkmakta ve en düşük ek gösterge bile polis ve öğretmenlerden neredeyse iki kat fazladır. Bu ayrım neden?

Devlet memurunun ek göstergeleri 1. derecede 3600'e çıkarken ve birçok kurum için de bu şekilde iken görev ve meslek itibarı ile kıyaslanmayacak kadar değerli olan iki meslek mensubu için yıllardır yükseltilecek olan ek göstergelerin acilen arttırılması gerekmektedir.

GİH sınıfında yer alan memurların ek göstergeleri ise şu şekildedir: 1. Derece 3600, 2. derece 3000, 3. derece 2200, 4. derece 1600, 5. derece 1300, 6. derece 1150, 7. derece 950 ve 8. derece 850 olarak belirlenmiştir ve polis ve öğretmenlere yapılan haksızlık burada açıktır.

Neden mi ek göstergeler 3600 olmalıdır? 15 Temmuz hain darbe sürecinde bilindiği üzere polislerimizin hakkı ödenmez ve halkımız ile, öğretmenlerimiz ile büyük mücadele verilerek terör örgütleri bertaraf edilmesinde büyük çaba harcamışlardır. Maaş taltifleri ile ödüllendirilen polislerimiz ek gösterge ile taçlandırılmalıdır.

2018-2019 memurların Toplu Sözleşme döneminde yapılacak çalışma ile artık bu ayrım giderilmeli ve polislerimizle öğretmenlerimizin hak ettiği 1. Derece 3600 ek gösterge verilmelidir.mymemur 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.