Mübaşirlerin Hizmet Sınıfı GİH Olursa Maaşları Ne Kadar Artar?
Kamuajans.com - Hizmet sınıflarının Yardımcı Hizmetler yerine Genel İdare olmasını isteyen Mübaşirlerin bu isteklerinin gerçekleşmesi durumunda, özlük haklarında da değişiklikler olacak.

Haklarındaki ek gösterge uygulaması değişir

Yardımcı hizmetler sınıfı kapsamında olan Devlet memurları hakkında ek gösterge belirlenmemiş olduğundan, Mübaşirler de ek göstergeden yararlanamamaktadırlar.

GİH Sınıfı kapsamına alınmaları halinde, ilk dört derecede eğitim durumu ve aylık derecesine göre belirlenmiş olan ek göstergelerden yararlanabilecekler.

Ek göstergeden yararlanmaları, aylık maaşlarının yanı sıra emeklilik haklarında da artışa neden olacak.

Tazminatları değişir

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki Mübaşirlerden; 

*1-4 üncü derecelerden aylık alanlara %56  

*5-9 uncu derecelerden aylık alanlara %55

*Diğer derecelerden aylık alanlara ise %53

oranında Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenmektedir. Ayrıca, Toplu Sözleşme hükümleri gereği, bu oranlar 2016 ve 2017 yıllarında 5 puan artırımlı ödenmekte, 2018 ve 2019 yılları için ise 2 puan daha ilaveyle 7 puan artırımlı ödenecektir.

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamına alınmaları durumunda, bu tazminat oranları 1 ve 2 nci derecelerden aylık alanlar için 2 puan, diğer derecelerden aylık alanlar için ise 1 puan artar.

Ek ödemeleri artar

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki Mübaşirler hakkında;  1-4 dereceden aylık alanlar için %90, 5-7 dereceden aylık alanlar için %80 ve diğer derecelerden aylık alanlar için ise %70 oranında ek ödeme belirlenmiştir.

Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınmaları durumunda bu ek ödeme oranları değişir. 1-2 dereceden aylık alanlar hakkında %110, 3-4 dereceden aylık alanlar hakkında %100, 5-7 dereceden aylık alanlar hakkında %90 ve diğer derecelerden aylık alanlar hakkında ise %85 oranında ek ödeme uygulanır.

Yan ödemeleri değişmez

Mübaşir unvanlı Devlet memurları hakkında, hizmet sınıflarına ve eğitim durumlarına bakılmaksızın,  600 puan İş Güçlüğü Zammı ve 200 puan Temininde Güçlük Zammı olmak üzere toplam 800 puan yan ödeme uygulanmaktadır.

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamına alınmaları, haklarında geçerli olan yan ödeme puanını değiştirmez.

Hizmet sınıfları GİH olursa maaş ve emeklilik hakları ne kadar artar?

(Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli olacak belirlemelere göre yapılan hesaplamada, olası enflasyon farkı artışı dikkate alınmamıştır) 

Eğitim

D/K

Hizmet Yılı

GİH Sınıfına geçen Mübaşirin 

Aylık net maaş artış

Emekli aylığı artışı

Emekli ikramiyesi artışı

Lise veya dengi okul

2/6

30

305 TL

98 TL

3.525 TL

Yükseköğrenim

1/4

30

346 TL

449 TL

16.182 TL


memurunyeri.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mehmet özdemir 11 ay önce

bu zamana kadar mübaşirler hep mağdur edildi. umarım bu sorun bir an önce çözüme kavuşur

Misafir Avatar
GAZİKENTLİ 12 ay önce

SAĞLIK TEŞKİLATINIDA UNUTMASINLAR ANKARADAKİLER ...

Misafir Avatar
Mağdur Hizmetli 12 ay önce

Çeşitli Kamu Kurumlarında Çalışıp Kadrosu Y.H.S Olarak Görev Yapan Bizlerin Mağduriyetinin Tüm Kurumlarda G.İ.H. Kadrosu Verildiği Zaman Giderilir. Sayın BAŞBAKANIMIZ ‘dan ve TBMM de Görev Yapan Değerli Milletvekillerimiz ’den Bu Adaletsizliğin Giderilmesini Bekliyoruz. Zaten, Üyesi Olduğumuz Memur -Sen Ve Diğer Sendikalar Bizleri Satmamış Olsaydılar Bu Kadromuzu Seneler Önce Almış Olurduk. GÜN BİRLİK ZAMANI, HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ.

Misafir Avatar
yasemin 12 ay önce

mubasirlerin taleplerini onemsediginiz icin cok tesekkurler