MHP'den 'Yardımcı Hizmetler Sınıfı Tümden Kaldırılsın!' Açıklaması

Yardımcı hizmetler sınıfı tümden kaldırılmalı ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personel genel idare hizmetleri sınıfına dahil memur unvanlı kadrolara atanmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı personeli kadro unvanlarına ilişkin görevlerinin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadır. Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfındakiler için ek gösterge olmaması, bu personelin maaş ve emeklilik hakları bakımından mağduriyet oluşturmaktadır.

MHP MİLLETVEKİLİ MUSTAFA KALAYCI'NIN TBMM'DEKİ YHS AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE:

Değerli milletvekilleri; tasarının 37’nci maddesiyle terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlardan hayatı kaybeden sivillerin yakınlarına ikinci istihdam hakkı verilmektedir. Bu düzenlemeyi Milliyetçi Hareket Partisi olarak desteklemekle birlikte komisyonda şehit ve gazi yakınlarının memur unvanlı görevlere atanmasını öngören teklifimiz maalesef reddedilmiştir. Geçen yıl kasım ayında kabul edilen 7061 sayılı Kanun’la gazilerimizin hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları düzenlenmişti. Parti olarak gazilerimizle ilgili yapılan düzenlenmeyi desteklemekle birlikte şehit ve gazi yakınlarının da memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları görüşünde olduğumuzu ifade etmiştik. Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize sahip çıkmak, korumak ve toplumda kendilerine yakışır bir hayat seviyesi sağlamak hepimizin görevidir. Hükûmetin de aynı hassasiyeti taşıdığına ve gerekli düzenlemeyi yapacağına inanıyoruz.

Aslında, kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan ve sayıları yaklaşık 110 bin olan yardımcı hizmetler sınıfı personel bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir. Yardımcı hizmetler sınıfı personeli kadro unvanlarına ilişkin görevlerinin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadır. Ayrıca hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin bu personele gördürülmesi, zaman içerisinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanlarıyla özdeşleşmesine ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel durumuna düşmelerine neden olmaktadır. Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfındakiler için ek gösterge olmaması, bu personelin maaş ve emeklilik hakları bakımından mağduriyet oluşturmaktadır. Taşeron uygulaması yoluyla kamudaki yardımcı hizmetlerin büyük bir bölümünün yürütülüyor olması ve taşeron çalışanların sürekli işçi kadrolarına geçirilmesine ilişkin yasal düzenleme de yapılmış olduğundan kamuda yardımcı hizmetler sınıfı personel istihdamına gerek kalmamıştır. Bu kapsamda yardımcı hizmetler sınıfı tümden kaldırılmalı ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personel genel idare hizmetleri sınıfına dahil memur unvanlı kadrolara atanmalıdır. 

Anahtar Kelimeler:
SınıfHizmetYardımcıMHP
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Memur hizmetli 1 yıl önce

Bu konuyu isanbul MHP milletvekili ismail faruk aksuda dile getirdi yine MHP milletvekili mustafa kalaycı dile getiriyor ALLAH Razı olsun milliyetçi hareket partisinden siz bizleri düşünüyorsunuz..

Misafir Avatar
Hizmetli memur 1 yıl önce

Bu işi yaparsa MHP yapar

Misafir Avatar
adem 1 yıl önce

vAllahi kim bu hizmetlilerin sorununu çözerse oyumu o partiye verecem artık yeter bu çektiklerimiz.

Misafir Avatar
KAFKAS 36 1 yıl önce

Arkadaşlar kusura bakmayın top meclisin direğine çarptı umutlar başka bahara kaldı teşekkürler .

Misafir Avatar
umut 1 yıl önce

Umut ediyoruz artık bişeyler değişir...

Misafir Avatar
musti 1 yıl önce

boş laflara bizim karnımız tok bu konuda yapılan açıklamalara itibar etmiyoruz boşuna konuşuyorlar boşa ümitlenmeyin yani

Misafir Avatar
Hizmetli baba 1 yıl önce

Bu sorunu çözecek babayiğitler varsa anlından öpecem ama hep lafda kalır

Misafir Avatar
kaloriferci 1 yıl önce

Sayın Vekilimize Tşekür ederim Bizlerin Sorunlarını ve Sıkıntılarını İlgilenip dile getirdiği içininşAllah yasalaşır