Memurun Yararlandığı Vekalet Ettiği Kadronun Maaş Unsurları
Kamuajans.com - Vekâleten atanan Devlet memurlarına bu atama nedeniyle yapılacak ödeme; vekâletin türü, vekâlet edilen görev ile vekâlet edenin unvan ve kadrosu gibi hususlara bağlı olarak değişebilmektedir.

Bu yazımızda, vekâleten atanan Devlet memurlarına, vekâlet ettikleri kadro unvanına ilişkin maaş unsurlarının hangilerinin ödeneceği ve hangilerinin ödenmeyeceğinden söz edilecektir.

Boş kadroya vekâlet halinde yararlanılacak maaş unsurları

Boş kadrolara vekâleten atanan Devlet memurlarına;

**Vekâlet aylığı: Vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, vekâlet edilen kadro derecesinin 1.kademe aylığının 1/3’ü ödenir. [(gösterge + ek gösterge) X aylık katsayısı)*1/3]

İlkokul öğretmenliği ile veznedarlık ve saymanlık kadrolarına kurum içinden veya kurum dışından vekâleten atananlar ile diğer kadrolara kurum dışından vekâleten atananlara, vekâlet görevine başladıkları tarihten itibaren vekâlet aylığı ödenir.

**Ek ödeme farkı: Asıl görevlerinden dolayı yararlanabildikleri ek ödeme oranının, vekâlet ettiği kadro için geçerli olan ek ödeme oranından düşük olması durumunda, arasındaki fark ödenir.

**Zam ve tazminat farkı: Asıl görevlerinden dolayı yararlanabildikleri zam ve tazminat miktarları toplamının, vekâlet ettiği kadro için geçerli olan zam ve tazminat miktarı toplamından düşük olması durumunda,  arasındaki fark ödenir.

**Diğer unsurlar: Boş kadroya kurum içinden veya diğer kurumlardan vekâleten atanan Devlet memurlarına, diğer maaş unsurlarına ilişkin herhangi bir ödeme (makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı gibi ödemeler ile ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak yapılan ödemeler) yapılmaz.

Dolu kadroya vekâlet halinde yararlanılacak maaş unsurları

Yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, refakat izni, aylıksız izin, geçici görev, vekâlet görevi, mehil müddeti, görevden uzaklaştırma, gözaltına alınma, tutuklanma, hizmetiçi eğitim, kurs veya seminere katılma gibi nedenlerle görevlerinden geçici olarak ayrılanların yerine vekâleten atanan Devlet memurlarına;

**Vekâlet aylığı: Aynı kurum içinden vekâleten atanmış olmaları halinde, vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, vekâlet edilen kadro derecesinin 1.kademe aylığının 1/3’ü ödenir. [(gösterge + ek gösterge) X aylık katsayısı)*1/3]

İlkokul öğretmenliği ile veznedarlık ve saymanlık kadrolarına kurum içinden veya kurum dışından vekâleten atananlar ile diğer kadrolara kurum dışından vekâleten atananlara, vekâlet görevine başladıkları tarihten itibaren vekâlet aylığı ödenir.

**Diğer unsurlar: Dolu kadrolara kurum içinden veya diğer kurumlardan vekâleten atanan Devlet memurlarına, diğer maaş unsurlarına ilişkin herhangi bir (zam ve tazminat, ek ödeme, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı gibi ödemeler ile ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak yapılan ödemeler) yapılmaz. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.