Memurun Kılık Kıyafetinde Kantarın Topuzu Kaçtı

     Kılık Kıyafet serbestliğinin okul disiplinini olumsuz yönde etkileyip etkilemediğine ilişkin olarak, Bağımsız Eğitim Sendikası Genel Başkanı Abdullah SOY, sendikalarının ARGE Birimi Başkanlığınca yapılan  anket sonuçlarını kamu oyuna paylaşırken yaptığı açıklamada; Şanlıurfa, İzmir, Kırklareli ve Ankara’da görev yapan paydaşları olan öğretmen, öğrenci ve veliler üzerinde bir anket çalışması yaptıklarını anketin,146 öğretmen, 158 veli ve  1324 öğrenci  birebir yapıldığını, anketten elde edilen veriler kılık kıyafet serbestliğinin okul disiplinine olumsuz yönde etkileri olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Soy, mevcut yönetmelikte giyilecek kıyafetlerin ölçü ve kriterlerin anlaşılır şekilde net belirlenmediği, ayrıca öğrenci ve öğretmenler serbest kıyafet algısını; her kıyafetin okullarda giyilebileceği gibi anlaşıldığını belirterek bunun yanına  okul idarelerinin de konuya ağırlık vermeyişleri de bir araya gelince okullarda disiplinsizliğin zemini ve  nedeni haline gelmiştir. Dedi.

OKULLARDA KIYAFET SERBEST BIRAKALIM DERKEN, KANTARIN TOPUZU KAÇTI

 Özellikle 1980 yılından sonra kamusal alana başörtüsü ile girilmesinin yasaklı oluşunun getirmiş olduğu sorunlar nedeniyle, artan toplumsal gerilimi kaldırmak için neredeyse her kesimin kılık kıyafet serbestliğini ister hale gelmesi neticesinde,  27.11.2012 tarih ve 28480 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” ile  kıyafet serbestliğinin başladığını ve daha sonraki yıllarda da bu yönetmelikte düzenlemeler yapılarak okullarda öğrenci ve öğretmenler serbest kıyafetlerle gelmeye başladıklarını belirterek,        

            Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Soy, birey olabilmenin ve hür düşünce engeli olarak gördüğümüz önceki uygulamanın kaldırılmasını desteklediklerini belirterek, diğer sendikalar gibi, eylem ve kararlar aldıklarını söyledi..

            Fakat bugün gelinen nokta da, kıyafet serbestisinin uygulama ve yanlış anlaşılma nedenleriyle, kamu da çalışan kişi hüviyetinin kaybolmasına, öğrencilerin okula yakışmayan kıyafet ile okula gelmeleri yaygın hale gelmiştir..

            SERBEST KIYAFET DİSİPLİNSİZLİĞE NEDEN OLMAKTADIR

            Bu durumun Sendika olarak kabul edemeyeceğimiz bir hal aldığını.. Memuriyetin ciddiyet arz eden ve devletin kimliğini temsil ettiğini.  Okullarda gerek öğrenci , gerekse öğretmenlerin kimlikleri ile mütenasip kıyafet içerisinde olmayan giyim kuşamları ile derslere girdikleri, bu davranışın olağan bir hal almaya başladığını, üstelik son zamanlarda özellikle sosyal medya da bir çok paylaşım ile de gördüğümüz şahit olduğumuz görüntülerin yanında öğretmenlerle birebir görüşmelerimizde de bilgi sahibi olmamız hasebiyle; öğrencilerin  öğretmenleri hiçe sayan,  terbiye, nezaket ve saygı kurallarını aşan boyutlarda disiplinsiz davranışların çoğaldığı görülmektedir.. Bu konuda öğretmenlerin çok muzdarip olduklarını belirttiklerini, emekli olmak istemeyen öğretmenler sırf bu nedenle emekli olduklarını, öğrencilerin ipe sapa gelmez davranışlarının arkasının gelmediğini belirtmektedirler diyen SOY

            Bu disiplinsiz davranışların altında, öğretmeni korumayan, öğrenci korumalı bakış açışının  mantalitesi ile hazırlanan yönetmelikler ile Okul idarecilerinin her şeyi süt liman gösterme çabaları da etmen olduğunu, özellikle de ergen psikolojisi gereği, kılık kıyafet serbestisinin öğrencide larçlaşmaya ve rehavete sebebiyet verdiğini, bunun sonucunda da öğrenci, öğretmenlerin disipline edici davranışlarını öğretmenlerin kendi keyfi uygulaması olarak düşünmeye başlayarak, öğretmene karşı düşman tavırlar alarak, neticede okul disiplini denen şeyin ortadan kalktığını söyledi.

 

 

MEB KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİNİN ÇERÇEVESİNİ NET OLARAK ÇİZMELİDİR..

            Bu nedenle BAĞIMSIZ EĞİTİM -SEN Genel Başkanı SOY; Milli Eğitim Bakanlığının konuya ağırlık vererek, okullarda disiplinsizliğe yol ilgili yönetmeliklerdeki belirsizlikleri netleştirerek, gerekli takibin Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul idarelerince takibinin yapılarak, öğretmenin ve öğrencinin kimliklerine uygun kıyafetler ile okullara gidilmesinin sağlanması gerekmektedir. Disiplinin olmadığı yerde eğitimden bahsetmek mümkün değildir. Dedi.

 

           

ANKET UYGULAMASI SONUÇLARI

Ankete katılanların cinsiyet dağılımı şöyledir; Öğretmenlerin  % 43’i bay, % 57’si ise bayan, öğrencilerin % 62’si erkek %38’i kız, Velilerin  % 38’i bay %62’si bayanlardan teşkil etmiştir.

 

1-Öğrencilerin Okula "serbest Kıyafet " ile mi yoksa "okul forması vb." ile mi gitmesini istersiniz?

Sorusuna verilen cevapların dağılım yüzdesi grafikte de görüldüğü üzere; daha çok öğretmen ve veliler yani yetişkinlerin öğrencilerin forma ile devam etmelerini istemeleri, düzenli kıyafetten yana oldukları açıkça anlaşılmaktadır. Öğrencilerdeki kararsızların çok oluşu, çeşitli yaş gruplarından cevap alınması ile ilgilidir.

Anahtar Kelimeler:
MemurKILIK KIYAFET
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
samedan 3 hafta önce

Takım elbise giyilecek diye insanları zorlamak özgürlüğe müdahaledir. Gardrop takım elbiseyle dolu, zorunlu kıyafet döneminden kalma, hiçbir gün giymiyorum.Anlayana......

Misafir Avatar
Murat 3 hafta önce

Öğretmen olarak zaten yeterince stres yaşıyoruz.yok sınav yok bilmem ney bir de böyle dandik işlerle uğraşalim.

Misafir Avatar
halis 3 hafta önce

şimdiye dek çalıştığım okullarda bir sorun yaşandığını görmedim.gereksiz bir tartışma.daha önemli memleket meseleleri varken kılık kıyafetle uğraşmak anlamsız.

Misafir Avatar
ali 3 hafta önce

sendika başkanı boş konuşmuş

Misafir Avatar
HASAN KAYA 3 hafta önce

Kılık kıyafete uyduk bilimde, sanayide, ahlakta çağ mı atladık. Geçiniz..Mesele eğitimin pozitif hareketliliği meselesidir...

Misafir Avatar
Eğitimci 4 hafta önce

Bu sendika temsilcileri hergün düğüne nişana kınaya bayrama gider gibi takım elbisesini giymeye devam etsinler.kimse kimseye ses çıkarmasın.önce saygı gerekli kıyafetle saygınlık ve disiplin sağlanacağına inanan bir sendika mı kalmış.inanmak istemiyorum.

Misafir Avatar
Ads 4 hafta önce

Serbest kıyafetın sonucu olusan boslugu disiplinsizliği başarısızlıgın faturasıni ferformans 4 yılda bır sınav veli ve öğrencinin not vermesi. İle öğretmene kestiniz....

Misafir Avatar
Milat 4 hafta önce

Sıra oraya geldi deyilmi? Eskide olduğu gibi tektip kıyafet, koyun gibi götürüp getirilen insanlar. İstediği gibi siyasi görüşü ne ise kendi siyasi görüşünü empoze etmek için öğrencileri döven öğretmenler. Yemezler artık yemezler. Bırakın artık milletin kılık kıyafetini, bu Millet karnını nasıl doyuruyor, okula nasıl gidip geliyor, okul akşama kadar devam ederken bu çocuklar akşama kadar ne yiyor ne içiyor, veli öğrencisini okula gönderiyor ama nasıl? İşte bunlarla ilgilenin. Meclisin yemeklerini hangi etten yapalım, hangi bürokratların yemeklerini beleşe getirelim demeden önce o öğrencilerin kıyafeti ile uğraşacağınıza onlara bedava yemeği nasıl verebiliriz diye birazcıkta araştırma yapın. Sokaktaki bilmem kimin ağzına mikrofon tutmayın okulun sorunları için. Okulun öğrencilerine, öğretmenlerine, eğitşmcisine uzatın bakalım ne çıkacak önünüze. Felaket tellallığı yapmayın. Ne yani bu aşamadan sonra başörtüsünü yenidenmi kaldıralım, ne yani insanları yeniden tek tip tekelleşmiş yerlerden alınan elbiseleremi mahkum edelim. Herkes işine baksın. Sürçülisan ettik ise affola. Saygılarımla.