Memurun Askerlik Durumunun Emsal Uygulamasına Etkisi?

Devlet memurlarının askerde geçirdikleri süreler, memuriyette geçmiş hizmet olarak değerlendirilmek suretiyle kazanılmış hak aylık seviyelerinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulmakla birlikte, intibak işleminde emsale göre yapılan hesaplamalarda farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir.

İntibak ve emsali geçememe

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesinde yer alan düzenlemeye göre; üst öğrenimi bitiren memurlar, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları seviyeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler.

İntibak işleminde; memurun bitirdiği üst öğrenimin aynısına hiç ara vermeden başlayan ve normal süresinde bitirerek memuriyete giren kişi emsal kişi olmakta ve memurun üst öğrenim başlangıç seviyesi ile memuriyette geçirdiği sürelere (askerlik süresi dahil) göre ulaşabileceği yeni seviye en çok emsalinin ulaşabileceği seviye kadar olabilmektedir.

Askerlik hizmetinin memuriyette ve intibakta değerlendirilmesi

Memurların askerlikte geçirmiş oldukları süreler memuriyette geçmiş sayılmakta ve kazanılmış hak aylık seviyelerinin belirlenmesinde değerlendirilmektedir.

Askerliğini yapmış olan memur hakkında, üst öğrenimi bitirmesi nedeniyle intibak işlemi yapılırken, memurun önceki öğrenim seviyesinden memur ile aynı tarihte mezun olup hiç ara vermeden (memurun sonradan bitirdiği) üst öğrenime başlayıp normal sürede eğitimini tamamlayarak memuriyete giren kişi emsal olarak alınmakta, emsalin bugün ulaşmış olacağı seviye ise memurun intibak neticesinde ulaşabileceği en üst seviye olarak kabul edilmektedir.

Bu itibarla, hakkında intibak işlemi yapılan memurun emsalinin ulaşmış olduğu seviyeyi aşamayacak olması nedeniyle, üst öğrenimin memuriyete başlangıç seviyesine, memuriyette geçmiş sayılan sürelerin (askerlik süresi dahil) her yılı karşılığı bir kademe ve her üç yılı karşılığı bir derece olmak suretiyle eklenmesiyle bulunan kazanılmış hak aylık seviyesi;

**İntibak tarihi itibariyle emsalinin ulaşmış olacağı seviyeye ulaşmıyorsa, askerlik süresinin memuru etkilediği söylenebilir.

**İntibak tarihi itibariyle emsalinin ulaşmış olacağı seviyeyi aşıyorsa ve aşan süre askerlik süresi kadar ya da daha fazla ise, neticede askerlik süresinin memurun kazanılmış hak aylığını etkilemediği söylenebilir.

Memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.