Memurun Askerlik Bitiminde Göreve Başlaması Nasıl Olur?

Devlet memuru iken askerlik nedeniyle görevlerinden ayrılanlar, askerlik süresinin bitiminde belli süreler içinde göreve başlamak durumundadırlar.

Aylıksız izinli olarak askerlik hizmeti yapan memurun göreve dönmesi

Muvazzaf askerlik hizmeti için silahaltına alınan memurlara, askerlik süresince ve görev yerleri saklı kalmak üzere aylıksız izin verilmektedir.

Askere giden memurların, askerlik süresi bitiminde yeniden görevlerine dönmesi mümkün olmakla birlikte, göreve dönme usulü bazı süre kurallarına bağlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan hükümlere göre;

*Askerlik nedeniyle kendisine aylıksız izin verilmiş olan memurun, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumuna başvuruda bulunmak suretiyle göreve dönme isteğini belirtmesi gerekir.

*Göreve dönmek için başvuruda bulunan memur, başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde göreve başlatılır. Göreve başlatmada 30 günün aşılması yönünde kurumlara ve amirlere takdir hakkı tanınmadığından, ilgilinin en geç 30 gün içinde göreve başlatılması zorunludur.

*Çeşitli sebeplerle terhis tarihinden önce askerden dönmüş olanlar, göreve başlamak için başvuru yapmış olsalar bile, terhis tarihi gelmeden göreve başlatılmazlar. Askerden dönenlerin göreve başlatılabileceği en erken tarih, terhis tarihini izleyen gün olabilecektir.

Aylıkları ödenerek muvazzaf askerlik dışında silahaltına alınan memurun göreve dönmesi

Muvazzaf askerlik hizmeti dışında, barışta veya savaşta/seferberlikte silahaltına alınan Devlet memurları, silahaltında bulundukları sürece izinli (aylık ödenerek) sayılırlar.

Barış zamanında eğitim ve manevra maksadıyla veya savaş/seferberlik halinde muvazzaflık hizmeti dışında silahaltına alınan memurlar, terhis olduklarında;

*Görev yerlerinde silahaltına alınmışlar ise, terhis oldukları tarihini izleyen iş günü içinde,

*Görev yerlerinden başka yerde silahaltına alınmışlar ise, terhis oldukları tarihten itibaren 15 gün içinde görev yerlerine hareket ederek belli bir yol süresini izleyen iş günü içinde görevlerine başlarlar.

memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.