Memurların Yargılanmasında Önemli Değişiklik

Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'da değişikliğe gidiliyor. Özellikle haksızlığa uğradığını, haksız yargılama yapıldığını ya da haksız soruşturma ile mağduriyete uğradığını düşünen kamu görevlileri için tazminat davası açma hakkı verilecek. Bu ödemeyi kamu yaptıysa bu soruşturmayı yapan görevliye bu tazminatı yükleyip tazminat miktarının görevliden teminini sağlayacak. Ancak bu durum her yargılama ve soruşturma için geçerli olmayacak. Örneğin; kesinleşmiş davalar ile temyize ya da düzeltmeye gidilmemiş davalar bu kapsam dışında tutulacak.

  Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'da  yapılması öngörülen değişiklikle; ön inceleme, disiplin soruşturması, diğer idari  soruşturmaları yapmakla görevlendirilenler ile teftiş veya denetim elemanlarının  bu görevleriyle ilgili olarak yaptıkları işlemlerden, yürüttükleri  faaliyetlerden, düzenledikleri raporlar ile görüş yazılarında belirttikleri  kanaatlerinden veya kanunla verilen yetkilere dayanarak aldıkları tedbirlerden  dolayı kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk hallerinde idare aleyhine  tazminat davası açılabilecek.

Ancak bu görevlilerin suç sayılan eylemleri; kin, garez, hatır, baskı  veya telkinle kanaati oluşturduğu, değiştirdiği, yargı ya da disiplin kurulu  kararıyla tespit edilirse, idare ödediği tazminatı görevliye rücu edebilecek.

Bu hükümler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce görülmekte  olan davalar, kesinleşmemiş hükümler, temyiz veya karar düzeltme yoluna  gidilmediği için kesinleşen hükümler hakkında da uygulanacak; davaya idare  aleyhine devam olunacak.

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Memurların Yargılanması
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.