Memurların Hamilelik Dönemine İlişkin Hakları
Kamuajans.com - 24 saat devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan kadın memura;

*Tabip raporunda belirtilmesi halinde, hamileliğinin 24 üncü haftasından önceki sürelerde, gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez. 

*Hamileliğinin 24 üncü haftasından itibaren gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez. 

Mazeret izni

Kadın memur, doğum yapmasından önceki 8 hafta için analık izni (mazeret izni) kullanabilir. Çoğul gebelik (ikiz veya daha fazla) durumunda, bu izin 10 hafta olur.

Ancak, beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, istemesi halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu şekilde rapora dayanarak doğum öncesinde çalışılmaya devam edilen süreler, doğum sonrası kullanabileceği analık izni süresine eklenir.

Öte yandan, Doğumun erken gerçekleşmesi durumunda, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü; doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilmektedir.

Eşi hamile olan memura ilişkin haklar

Eşinin hamile olmasından dolayı memurlara tanınan özel bir hak söz konusu değildir.

Ancak, hamileliğinden dolayı eşinin ayakta tedavileri sırasında eşine eşlik etmek isteyen memura kurumu tarafından izin verilmesine imkan veren herhangi bir düzenleme bulunmamakla birlikte, ayakta tedavi sırasında eşine eşlik edecek memura gerekli kolaylıkların sağlanması da mümkün olabilmektedir.

Uygulamada, eşinin sağlık kuruluşunda ayakta tedavisine eşlik etmek için kurumundan izin isteyen memurlara bazen amirleri tarafından gerekli kolaylık sağlanırken, bazen de memura izin verilmediği ya da yıllık izin veya mazeret izni kullanmaya yönlendirildikleri de görülebilmektedir.

Öte yandan, Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen bir mütalaada, ayakta tedavi gören yakınına refakat etmek isteyen memura ne şekilde izin verileceğine ilişkin herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı belirtilerek; bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile bakmakla yükümlü olmadığı eşi, çocukları, anne ve babasının hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ederek söz konusu kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde bahsi geçen kişilere refakat eden Devlet memuruna izin verilmesi hususunda gerekli kolaylığın sağlanması gerektiği ve bu iznin suistimal edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarca bahsi geçen duruma ilişkin belge istenebileceği değerlendirmesinde bulunulmuştur. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.