Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Hakkında Genelge
Diğer tarafian, anılan Yönetmeliğin Ek 1 inci maddesi ile bazı personele yapılacak giyecek yardımının nakdi olarak gerçekleştirilmesi öngörülmüş bulunmaktadır.
Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde yer alan düzenlemelere ilişkin olarak farklı uygulamaların önlenmesi, uygulama birliğinin sağlanması ve oluşabilecek tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.
1)Yönetmeliğe ekli 1 ve II sayılı Cetvellerdeki giyim eşyaları esas alınarak hazırlanan “Ayni Olarak Yapılacak Giyecek Yardımına ilişkin Azami Birim Fiyat Listesi" Ek l’de yer almaktadır. Kurum ve kuruluşlar, ayni olarak verecekleri giyim eşyalarında belirlenmiş olan bu fiyatları aşmayacak şekilde ihale mevzuatına göre işlem yapacaklardır.
2) Yönetmeliğe ekli I sayılı Cetvelin 17. 18, 19, 20, 21. 22. 23 ve 24 numaralı sıralan ile (II) sayılı Cetvelin Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait bölümün (3) ve (4) numaralı sıralannda sayılan personele yapılacak giyecek yardımları ayni olarak yapılmaya devam edilecek, diğer personele verilmesi öngörülen giyim eşyalarının bedeli ise nakden ödenecektir.
3) Yönetmeliğe ekli I ve II sayılı Cetvellerdeki giyim eşyaları esas alınarak hazırlanan ‘‘Nakdi Olarak Yapılacak Giyecek Yardımına İlişkin Azami Birim Fiyat Listesi” Ek 2’de yer almaktadır. Nakdi olarak yapılacak giyecek yardımının ödenmesinde bu fiyatlar esas alınacaktır.
ÖRNEK I- Yönetmeliğe ekli I sayılı Cetvelde, kadro unvanı şoför olan personele verilecek giyim eşyası; takım elbise, tulum, ayakkabı, yağmurluk, atkı ve eldiven olarak belirlenmiştir. Kullanma süreleri ise yağmurluk için iki. atkı için üç ve diğer giyim eşyaları için bir yıldır. Buna göre ilgili personele Ek 2’dc belirlenmiş olan;
Takım elbise
176,82 TL
Tulum
34,03 TL
Ayakkabı
49,90 TL
Yağmurluk
38,37 TL
Atkı
6,78 TL
Eldiven
4.34 TL
Toplam
310,24 TL
 
 
tutarında ödeme yapılacaktır.
ÖRNEK 2- Yönetmeliğe ekli II sayılı Cetvelde, Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personele verilecek giyim eşyası takım elbise ve ayakkabı olarak belirlenmiştir. Buna göre ilgili personele Ek 2'de belirlenmiş olan:
Takım elbise
176,82 TL
Ayakkabı
49,90 TL
Toplam
226,72 TL
 
 
tutarında ödeme yapılacaktır.
İlgili personele daha önceki yıllarda verilmiş olan ve henüz kullanma süresi dolmamış giyim eşyalarının bedeli, kullanma süreleri dolduktan sonra ödenecektir.
4)Ayni olarak yapılacak giyecek yardımına ilişkin giderler, idare bütçelerinin ilgisine göre “03.2.5.01- Giyecek Alınılan” ya da “03.2.5.90- Diğer Giyim ve Kuşam Alımlan” ekonomik kodlarına, nakdi olarak yapılacak giyecek yardımları ise “01.1.4.01- Sosyal Haklar” ekonomik koduna gider kaydedilmek suretiyle gerçekleştirilecektir.
5) Nakdi olarak yapılacak giyecek yardımı gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmak suretiyle ilgili personele ödenecektir.

6) Yönetmeliğin 9 uncu maddesi uyarınca kurumlar tarafından, giyim eşyalannın verilmesinde Yönetmeliğe ekli Cetveller esas alınarak personelin kadro unvanı, sınıfı, sayısı ve hizmet yerlerine göre bir örneği Ek 3’de yer alan dağıtım listesi düzenlenecektir. Bu listeler ayni ve nakdi olarak yapılan giyecek yardımları için ayn ayrı düzenlenecektir. Listeler ilgili kurumlar tarafından muhafaza edilecek ve talep etmeleri halinde yetkililere ibraz edilecektir. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mehmet 4 ay önce

Meb de çalışan vhki lere 1 gömlek parası veriliyor. Geçen mali yılda 11,50 tl idi yaklaşık enflasyon ile zam yapılırsa 14 küsürlü bir rakam çıkar. Nerede o fiyata gömlek satılıyor ise gidip ordan alalım.Kaç defa gerek yok bu parayı almaya dedim ise mecbur alacağız dediler. yazık böyle bir yardıma.

Misafir Avatar
4 b li 4 ay önce

Bize hiç birşey yok ama bizi. Allahımız var o yeter