Memuriyete Geçirilen Sözleşmeli Personelin Bazılarının Nakil Yasağı Daha Erken Kalkacak

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ve nakil yasağı

2 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanan 6495 sayılı “Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli personelden bazılarının görev yapmakta oldukları kurumlara ait memur kadrolarına geçirilmesini sağlamıştı.

6495 sayılı Kanunun konuya ilişkin hükümleri arasında “…memur kadrolarına atananların beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz.” ibaresi de yer almıştı.

Nakil yasağı, bazı personel için daha önce kısmen kalkmıştı

2015 yılında imzalanan ve 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme, sözleşmeli personel hakkında uygulanan 5 yıllık nakil yasağının, mahalli idareler arasındaki naklen atamalarda 2016 yılı başından itibaren 2 yıl olarak uygulanmasını hükme bağlamıştı.

2013 yılında memur kadrolarına geçirilmiş olan sözleşmeli personel hakkında uygulanacak nakil yasağının bazı personel için 2 yıla indirilmesi, mahalli idarelerdeki memur kadrolarına 2013 yılında atanmış olan sözleşmeli personelden 2 yıllık hizmet süresini dolduranların mahalli idareler arasında naklini 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren mümkün kılmıştı.

Nakil yasağı bazı personel için tamamen kalktı

2013 yılı sonunda memuriyet kadrolarına geçirilen ve 5 yıllık hizmet süresini en erken 2018 yılı sonlarında tamamlayacak olan sözleşmeli personelden bazıları için, 5 yıllık nakil yasağı daha erken kalkacak.

Bu yıl imzalanan ve 2018-2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem Toplu Sözleşme, sözleşmeli personel hakkında geçerli olan 5 yıllık nakil yasağının, mahalli idareler arasındaki naklen atamalarda 2018 yılı başından itibaren uygulanmayacağını hükme bağladı.

Bu düzenlemeye göre;

**2013 yılındaki düzenleme ile memur kadrolarına geçirilmiş olan sözleşmeli personel hakkında uygulanan 5 yıl süreli nakil yasağı, sadece bazı personel için kalkacak.

**Mahalli idarelerin memur kadrolarına geçirilmiş olan sözleşmeli personelin, başka bir mahalli idareye naklen geçişinde, nakil yasağı uygulanmayacak.

**Mahalli idarelerin memur kadrolarına geçirilmiş olan sözleşmeli personelin, mahalli idareler dışındaki diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişinde, 5 yıl süreli nakil yasağı uygulanmaya devam edecek.

**Mahalli idareler dışındaki kurumlarda memur kadrolarına geçirilmiş olan sözleşmeli personelin, mahalli idarelere veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişinde, 5 yıl süreli nakil yasağı uygulanmaya devam edecek.


memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.