Memuriyet Süresince Kurum Değiştirme Sayısı
Kamuajans.com - 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların kurumlarının muvafakatiyle başka kurumlara ait memuriyet kadrolarına naklen atanabilmesine; iki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi isteğiyle çekilenler ile 657 sayılı Kanuna göre çekilmiş sayılanların başka kurumlara ait memuriyet kadrolarına yeniden atanabilmesine imkan tanırken, aday memurların adaylık süresi içerisinde başka kurumlara naklini ise yasaklamıştır.

Naklen atanmada sayı sınırlaması

Memurları başka bir kuruma naklen atanması konusunda, aday memurlara getirilen sınırlama dışında, herhangi bir sayı sınırlaması söz konusu değildir.

Geçiş yapılacak kurumun uygun görmesi ve görev yaptığı kurumun muvafakat vermesi kaydıyla, memuriyet süresince herhangi bir sayı sınırlaması olmadan memurun başka bir kuruma naklen atanması mümkün olabilir. Öte yandan, ilgili kurum mevzuatında engel bir hüküm bulunmaması halinde, başka bir kuruma naklen geçmiş olan memurun eski kurumuna yeniden naklen geçmesi de mümkün olabilir.

Öte yandan, kurum değiştiren memurun yeniden kurum değiştirebilmesi için belli bir süre beklemesi şartı da bulunmamaktadır. Ancak, kurumlar arası naklen geçişte aranan şartlardan biri olan ve memurun görev yaptığı kurumun vermesi gereken muvafakat konusunda, kurumların takdir hakkı vardır.

Ayrıca, aday memurların nakli konusunda Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen mütalaalarda, KPSS sonucuna göre yapılan yerleştirmelerde atanmayı hak ettikleri kadrolara çalıştıkları kurumlarının muvafakatiyle atanabilecekleri yönünde görüşler verilmiştir.

Yeniden atanmada sayı sınırlaması

Memuriyetten kendi isteği ile çekilen veya 657 sayılı Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanların yeniden memuriyete girmesiyle ilgili olarak bazı sınırlamalar söz konusudur.

Devlet memuriyetinden kendi istekleriyle çekilenler veya 657 sayılı Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlar, gerekli bekleme sürelerinin geçmiş olması ve açıktan atama usulüne uyulması şartıyla, ayrıldıkları kurumda veya başka bir kurumda durumlarına uygun kadrolara atanmak suretiyle yeniden memuriyete girebilmektedirler.

Ancak, yeniden memuriyete girebilmek için, daha önce memuriyetten 2 defadan fazla (çekilme veya çekilmiş sayılma yoluyla) ayrılmamış olmak gerekiyor.

Öte yandan, aday memur iken memuriyetten ayrılanların gerekli bekleme süresini tamamladıktan sonra yeniden memuriyete dönmesi, yeni bir sınav sonucuna göre atanma hali hariç, sadece ayrıldığı kurumda durumuna uygun bir kadroya atanma şeklinde olabilir.  

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet Angın 13 ay önce

Kurum degistirme