Memurdan İyileştiğine Dair Sağlık Raporu İstenen Haller
Kamuajans.com - Devlet memurlarına hastalık izni kullanma hakkı da tanınmıştır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan hükümlere göre, memurlar aylık ve özlük hakları korunmak suretiyle, hastalık raporlarında belirtilen süreler kadar hastalık izni kullanabilmektedirler.

Öte yandan, memurların belli bir hastalıktan dolayı hastalık izni kullanabilecekleri en uzun süreler de Kanunda belirtilmiştir. Buna göre memurlara; kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren bir hastalık sebebiyle en çok 18 aya kadar, diğer hastalıklardan biri sebebiyle ise en çok 12 aya kadar hastalık izni verilebilmektedir.

Ayrıca, Kanunda belirtilen en çok süreler kadar izin verilen memurun izin bitiminde göreve başlayabilmesi, iyileştiğine dair rapor ibraz etmesi halinde mümkün olabilmektedir. İzin süresi sonunda hastalığının devam etmekte olduğu resmî sağlık kurulu raporu ile tespit edilen memurun izni aynı süreler kadar uzatılmakta ve bu sürenin sonunda da iyileşemeyen memur hakkında emeklilik hükümleri uygulanmaktadır.

Bunların yanı sıra, hastalık raporunda belirtilen süre kadar hastalık izni verilen memurun, hastalık izni bitmeden göreve başlamak istemesi durumunda, iyileşmiş olup olmadığı konusundaki değerlendirmenin memurun amirleri tarafından yapılması söz konusu olamayacaktır.

Memurun iyileştiğine dair rapor istenecek haller

Hastalık izni kullanan memurun göreve başlaması konusunda, bazı hallerde memurdan iyileştiğine dair rapor ibraz etmesi istenmektedir.

**Hakkında düzenlenen hastalık raporuna istinaden hastalık izni verilen memurun, izin süresi bitiminde görevine başlaması gerekmekle birlikte, 657 sayılı Kanunda belirtilen en çok süreler kadar hastalık izni kullanan memurun izin süresi bitiminde görevine başlaması, iyileştiğine dair sağlık kurulu raporu ibraz etmesi halinde mümkün olabilir.

**Kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren bir hastalık sebebiyle 18 aya kadar ya da diğer hastalıklardan biri sebebiyle 12 aya kadar hastalık izni kullanan (uzun süreli hastalık izni) memur hakkında, bu izin süresinin bitiminde hastalığının devam ettiğine resmî sağlık kurulu raporuyla karar verilmesi durumunda, düzenlenecek raporlara istinaden aynı hastalıklar için aynı azami süreler kadar hastalık izni uzatılabilir. Uzatılan hastalık izni bitiminde memurun görevine başlaması, iyileştiğine dair sağlık kurulu raporu ibraz etmesi halinde mümkün olabilir. (Uzatılan izin süresi sonunda da iyileşemeyen memur hakkında emeklilik hükümleri uygulanıyor.)

**Tek hekim veya sağlık kurulu tarafından düzenlenen rapora istinaden hastalık izni verilen memurun izin süresi bitmeden görevine dönmek istemesi halinde, iyileştiği yönünde düzenlenmiş tek hekim veya sağlık kurulu rapor ibraz etmesi gerekecektir.

Öte yandan, uzun süreli hastalık izni kullanılmasını gerektiren haller dışındaki bir hastalık sebebiyle, haklarında tek hekim veya sağlık kurulu tarafından düzenlenen raporlara istinaden hastalık izni kullanan memurun, izin süresi sonunda göreve başlayabilmesi için iyileştiğine dair rapor ibraz etmesine gerek bulunmamaktadır. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.