Memura Ölüm İzni Kaç Gün Ve Hangi Akrabaları İçin Veriliyor?

Memura, eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin vermektedir.

657 sayılı Kanunun 104. maddesinin B bendi şu şekildedir:

"B) Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir. "

Bu hükme göre,

Memura kayınpeder veya kayınvalidesinin ölümü halinde de 7 gün izin verilmektedir.

Yine memura kardeşinin ölümü halinde 7 gün izin verilecektir.

Çocuğu, eşi, anne veya babasının ölümü halinde 7 gün izin verilecektir.

Ancak amca, dayı, teyze, hala gibi akrabaların ölümü halinde izin verilmemektedir.

Ölüm izni istek üzerine ölüm olayının olduğu tarihten geçerli olmak üzere verilmektedir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.