Memur Ve Emekliye 4 Ayrı Zam

Temmuz ayında zamlı maaşlarını alacak olan memur ve memur emeklilerinin gözü şimdiden ağustos ayına çevrildi. Ağustosta yapılacak dördüncü dönem toplu sözleşme görüşmelerinde sadece 2 yıllık zamlar değil sosyal ve özlük haklar ile kadro konuları da masaya gelecek. Memurlar ve memur emeklilerinin alacakları zamlar iki yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Konfederasyonların hükümetle yaptıkları pazarlıklar neticesinde ortaya çıkan sonuç sonraki iki yıl uygulanıyor. Buna göre ağustosta yapılacak toplu sözleşme ile memurların ve memur emeklilerinin Ocak-Temmuz 2018 ile Ocak- Temmuz 2019 aylarında alacakları zam oranları da kesinleşecek. Böylece 3 milyona yakın memur ile 2 milyondan fazla emekli memurun önümüzdeki iki yılda alacağı 4 ayrı zam oranı belirlenecek. Bu zam oranları aynı zamanda enflasyon farkının da belirleyicisi olacak.

5 AYLIK FARK YÜZDE 3.18

Son 10 yıllık zam oranlarına baktığımızda en yüksek oranın 2016'da 6+5 ile verildiği görülüyor. Son 10 yılda en çok görülen zam oranı ise yüzde 4+4. Bu arada özellikle bu yıl yüzde 3+4 zammın üzerine yine yüzde 4'e yakın enflasyon farkının ödenmesi de kesinleşmiş gibi. 2017'de bu fark haricinde en düşük memur maaşı da 2 bin 877 liraya kadar çıkacak. Buna enflasyon farkı da eklenecek. Bu oranlardan çalışan memurlarla birlikte emekli memurlar da yararlanacak. 2007'de 726 lira olan en düşük emekli memur maaşı Temmuz 2017'de 1.725 lirayı bulacak. Bu rakama enflasyon farkı da eklenecek. 5 aylık fark yüzde 3.18 olmuştu.

KADRO TALEPLERİ GELECEK

Toplusözleşme görüşmelerinde sadece maaş zamları değil özlük hakları ve sosyal güvenceler de konuşulacak. Kamuda çeşitli statülerde çalışan personelin kadro talepleri de masaya getirilecek. Özellikle 4B ve 4C statüsündeki çalışanlar kadro isterken işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personel de memurluk bekliyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

26.11.1958 doğumluyum01.06.1978'desigortalı oldum,270 gün çalıştım.01.01.1995 ile15.04.1997 arasındaise Bağ-Kur'lu oldum.Ayşe ÇINAR

5 bin prim günü şartıylahemen emekliolursunuz. Ancakbu kadar priminizinolmadığı anlaşılıyor.3.600 günle emeklilikhakkınız da bulunuyor.Eğer 1978'densonra doğumlar varsa3 çocuğa kadar borçlanabilirsiniz.

05.10.1970 doğumluyum.04.11.1994tarihinde ise sigortalıolarak çalışmaya başladım.Halen çalışıyorum.7 bin günü geçtim.Yeşim SARI

20 yıl 51 yaş ve 5750gün şartlarınız var.Yılınız tamam, priminizde dolmuş. Yaşınızıntamamlanacağı05.10.2021'de emekliolursunuz.


Faruk Erdem

Sabah 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ASALET. 12 ay önce

Sayın Başkanım Toplu Görüşmelerde Ek Göstergesi Olmayan Hizmetli Personelin sorunlarını hiç dile getirilmeyen toplu görüşmelerde bizleri de UNUTMAYIP HATIRLAMANIZI bekleriz. İLAHİYAT ÖNLİSANS ÜNİVERSİTE MEZUNU PERSONELİNİZ OLARAK Hizmetli Personeleriniz için de bir çalIşma yapmanızı hatırlatıp MEB ve YURTKUR Kurumlarında Hizmetli Personellerinin G.İ.H. sınıfına geçişlerini nasıl sağladıkları gibi, Bizlerde DİYANET- SEN de kayıtlı üyeniz olup Bizlerin de sorunlarını unutmayalım ve Çözmek için çalışma yapmanızı bekliyoruz.

Misafir Avatar
MEHMET 12 ay önce

ARTIK AŞÇILAR BİLE ÖĞRETMENDEN FAZLA MAAŞ ALIYOR.

Misafir Avatar
yav he he 12 ay önce @MEHMET

gözünü toprak doyursun ne öğretmenmişsiniz be kardeşim her konuya yorum yapıyorsunuz hiç eksiğiniz bitmiyor birazda ders anlatsanız

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
MÜDÜR 12 ay önce

Şube Müdürüne 3600 ek gösterge veremediler...Göstermelik müjdelerden bıktık...

Misafir Avatar
çakma müjdeler 12 ay önce

toplu sözleşme yaklaşıyor , mmemurlara müjdeler havada uçuşur gari. %10 -15 zamlar istenir sonuç %3+4 ve 50 lira seyyanen . malum-sen masada yem eder bizi.