Memur, Görevde Yükselme Yoluyla Atanamayacağı Kadroya Vekâlet Edebilir Mi?

Devlet memurlarının bir kadroya vekâleten atanmasında aranan şartlardan birisi de, ilgi memurun söz konusu kadroya görevde yükselme suretiyle atanabilmek için gerekli koşulları (sınav şartı hariç) taşıyor olmasıdır.

Vekâleten atanma

Vekâleten atama düzenlemesine 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer verilirken, vekâleten atananlara yapılacak ödemelere konusunda yan ödeme kararnamesi ve tebliğlerde de çeşitli hükümlere rastlanmaktadır.

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre; kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılan memurların yerlerine veya boş kadrolara başka memurlar vekâleten atanabilir. Ayrıca, vekâleten atanan bir memura, atandığı görev nedeniyle vekâlet aylığı ödenmesi, asilde aranan şartları taşıması halinde mümkün olabilir.

**Devlet Memurları Kanunun Genel Tebliğine (99 seri nolu) göre; bir görevi vekâleten yürütecek olanların, asil memurda aranan şartlara sahip olması gerekir.

**Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara göre; bir göreve vekâlet edecek olanların, genel ve ilgili mevzuatı uyarınca o göreve asaleten atanmada aranan tüm şartları bir arada taşımaları gerekir ve bu şartları taşımayanlara vekâlet nedeniyle zam ve tazminat ödenmez.

Görevde yükselme şartlarını taşımayanların vekâleten atanması

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait görevlere atanmada hangi şartların aranacağı, atama yapılacak unvanlara bağlı olarak, genel ve/veya özel düzenlemelerde belirtilmiştir.

Bir göreve, görevde yükselme suretiyle asaleten atanabilmek için; hizmet süresi, eğitim, ilgili kurumda çalışma süresi, belirli alt unvanlarda çalışma süresi, sınav gibi şartlar aranabilmektedir.

Bu çerçevede, bir göreve vekâleten atanabilmek için o göreve asaleten atanacak olanlarda aranan şartlara (sınav şartı hariç) sahip olmak da gerektiğinden, görevde yükselme suretiyle atanma imkânı olmayan bir göreve memurun vekâleten atanması da mümkün olmayacaktır.

Örneğin, bir kurumda Şube Müdürü kadrosu için açılacak görevde yükselme sınavına özel yönetmelikleri gereği sadece şef ve uzman unvanlı olanlar başvurabiliyorsa, söz konusu Şube Müdürlüğü kadrosuna bilgisayar işletmeni unvanlı kadrolarda olan Devlet memurlarının vekâleten atanması mümkün olamamaktadır.

Memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.