banner220

Masanın Gücü Emeğin Gücü ile Orantılı Hale Gelmeli
Kamuajans.com - Dün ve bugün 11 Hizmet Koluna ilişkin teklifleri bütün detayı ile görüştüklerini ifade eden Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ''Toplu Sözleşme sistematiği ve mevzuatı üzerine getirdiğimiz eleştirel bakışa Kamu-Sen'inde katılmış olması sevindirici.'' dedi.

Bu masanın kamu görevlilerinin sorunları için en önemli çözüm mercii olduğunu söyleyen Ali Yalçın, ''Masanın gücü emeğin gücü ile orantılı hale gelmeli.Bunun yolu uzlaşıdır.'' dedi.

''Kamu görevlileri sendikacılığı mücadelemizle toplu sözleşme hakkı gibi önemli mesafeler aldı'' diyen Ali Yalçın, yeni mesafeler için öncülüklerinin süreceğine işaret etti.

''Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. @jsarieroglu'nun çalışma hayatından gelmesi, sorunun tespitinde uzlaşı ve işin yarını için önemli'' diyen Ali Yalçın, iki günlük aradan sonra Pazartesi günü 14.00'da masanın toplanacağını ve kamu işveren heyetinin teklifini sunacağını belirtti.

Ali Yalçın, son olarak ''Beklentimiz teklifimize kamu işveren heyetinin ya evet demesi ya da evet diyebileceğimiz bir teklifle masaya gelmesidir.'' diyerek açıklamasına son verdi.

Yalçın, ''sürecin, çok daha verimli ve çok daha nitelikli yürütülebilmesi için, toplu sözleşme sistematiğinin de üzerine konuşulması gerekiyor" dedi.


Yalçın, "Toplu Sözleşme hakkını 2012'de aldık, dolayısıyla aradan geçen süreç, ortaya konan tecrübe, bizlere birçok şey öğretti. Demek ki, yasanın ve bu sistematiğin yeniden gözden geçirilerek değerlendirilmesine, daha verimli daha çözüm üreten bir yapıya kavuşturulmasına ihtiyaç var. Masaya, 750'nin üzerinde teklifle gelindiğinde o masa doğal olarak bunalıyor. Halbuki sorunların aşağıdan çözülmesi gerekiyor. Toplu Sözleşmede hizmet kolu müzakerelerinin çok daha fazla sorun çözücü olması gerekiyor. Masaya eleştiriler getirdik ama getirdiğimiz eleştirileri de burada birlikte müşahede ettik. Bu toplu sözleşme görüşmelerinden önce de 'toplu sözleşme sistematiğini de eleştirmeliyiz' diye düşünmüştük ancak 'masanın ortasında masayı provoke etmek anlamına gelebilir' diye bu konuya girmedik. Halbuki uluslararası normlar dikkate alarak sistematiği tartışmaya açma zorunluluğumuz ortada. Türkiye'de Memur Sendikacılığının geleceğini ileri boyutlu bir şekilde tartışabilmeliyiz. Önümüzdeki süreç bize şunu gösteriyor ki bu konuda bir tadilata ihtiyaç var." dedi.

Masaya ilişkin eleştirilerini sürdüren Yalçın, "kamu kurum ve kuruluşlarında çok fazla istihdam türü var. Bu kadar fazla istihdam türü olması bilgi, belge, doküman karmaşıklığı ve kirliliğine sebebiyet vermekte, bunun yanında fiilen karşımızda duran çok sayıda istihdam türü çeşitliliği iş güvencesi boyutuyla da sıkıntı doğurmakta. Biz istihdam türlerinin sadeleştirilmesi, istihdam türüne bakılmaksızın tüm kamu görevlilerinin karolu istihdama geçirilmesini istiyoruz, masanın ilk kazanımının bu olmasını istiyoruz. Bakan Julide Sarıeroğlu'nun işçi sendikacılığının içinden gelmesi, memur sendikacılığı açısından avantajdır. Bu birikim memur sendikacılığının yasal mevzuatına şekil vermeye bir avantaj olarak yansıyacaktır. Çalışma Müsteşarımız nasıl buradaki toplantıya katılıyorsa, ilgili bakanların da müsteşarı burada otursaydı arkadaşlarımız yanında teknik desteği sağlasaydı, bu masa çok daha fazla etkili olurdu. Müsteşarı arayıp, derdimi anlatamayışımın nedeni, ilgili arkadaşın buradaki atmosferi yaşamayışıdır. Kamu sorunlarını çözememiş, birikiyor, bunları çözmek bizim ortak görevimizdir" dedi.


Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'ta, "Bütün bu problemleri aşmış,daha dinamik bir Toplu Sözleşme düzeni kurgulamak ve memurun beklentilerine cevap vermek zorundayız" diye konuştu.


Daha sonra konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ise, "Başkanlarımızın dile getirdiği hususları, 1 Ağustos öncesi sürekli olarak arkadaşlarımızla paylaşmıştık. Bu durumun, bazı adımlar atılmazsa bakanlıkların ve hükümetlerin gerçekten zorda bırakacak bir sisteme doğru evirildiğini görüyorum. Dile getirdiğiniz konular gerçekten tartışılması gereken konular. Ön kabulleri bir kenara bırakarak kamu sendikacılığını nasıl ileriye taşıyabiliriz, memurlarımızın ekonomik ve sosyal haklarını nasıl ileriye taşıyabiliriz hassasiyetiyle düşünmeliyiz. Bu konuda her türlü katkıyı sağlamaya hazırız. Bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütelim. Samimi bir şekilde sonuç ve fayda odaklı bir şekilde ilk adımları atabiliriz, bunları da istişareyle ve diyalogla yapabiliriz. Bu anlamda inşallah olumlu sonuçlar alırız" değerlendirmesinde bulundu.

KamuAjans.com
- Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
öğretmen 12 ay önce

Çalışmayan eş yardımını ön planda tutmanızı şiddetle bekliyoruz sayın başkan.

Misafir Avatar
Hayrettin 12 ay önce

Alicim biliyorum memutun zammı çok umurunda değil 2019 ki milletvekili olman senin icin hayati bir konu sen memuru çoktan sattın sana değil memursen üyrlerini yadırgıyorum ne akilsiz bir uyelik yada kolelik.

Misafir Avatar
Büyük başkan 12 ay önce

Yürü be başkanım. Sonuna kadar seninleyiz