Lojmanların Kamu Görevlilerine Satılması Nasıl Olacak?

Hangi lojmanlar satılacak?

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, döner sermayelerin, fonların, özel kanunla kurulmuş diğer kamu idarelerinin (kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları hariç), kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müesseselerinin ve sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait diğer ortaklıklar ve şirketlerin mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan kamu konutları satılacak.

Bu konutlardan; savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılmakta olanların satışı ise, ilgili bakanlıkların uygun görüşü alınmak şartıyla Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile mümkün olacak.

Konut satışına ilişkin her türlü iş ve işlemlerin yürütülmesinde mahalli idarelere ait konutlar için ilgili idareler, diğerleri için Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

Lojman satışı nasıl olacak?

Kat mülkiyeti kurulan kamu konutları bağımsız bölümler halinde, üzerinde kat mülkiyeti kurulmamış kamu konutu bulunan taşınmazlar ise üzerindeki yapılarla birlikte bir bütün olarak, ihale yoluyla satılacak.

Satışa ilişkin ihalenin yapıldığı tarihte o lojmanda oturmakta olanlar, ikamet ettikleri kamu konutunu öncelikli olarak satın alma hakkına sahip olacak. Ancak, içinde oturanlara satışta öncelik tanınacak lojmanların; üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş görev, sıra ve hizmet tahsisli olmaları gerekecek.

Yapılan ihale sonucunda oluşan ihale bedeli (en yüksek teklif), konutta oturmakta olup öncelikli satın alma hakkı bulunana tebliğ edilecek. Hak sahibinin oturduğu kamu konutunu bu bedelden satın almak istemesi durumunda, tebligattan itibaren 15 gün içinde ihale bedelini peşin ödemesi veya peşinatı ödeyerek taksitli satış sözleşmesi düzenlemesi gerekecek. Ödemenin peşin yapılması durumunda ihale bedeli üzerinden %10 indirim uygulanacak, peşin ödeme yapılmadığında ise ihale bedeli dört yıla kadar kanuni faizi ile birlikte taksitli olarak ödenebilecek.

Öncelikli satın alma hakkı sahibi, kendisine yapılan tebliğden itibaren 15 gün içinde; kamu konutunu satın almak istemediğini bildirirse veya herhangi bir bildirimde bulunmazsa ya da yükümlülüklerini (ödeme ve sözleşmeye ilişkin) yerine getirmezse, en yüksek teklif veren istekliye tebligat gönderilerek ihale bedelini peşin veya taksitle ödemesi gerektiği bildirilecek. Ayrıca, lojmanda oturana da tebligat yapılarak konutu iki ay içinde tahliye etmesi istenecek ve lojmanın tahliyesi sağlanacak.

Lojmanların satışına ilişkin uygulama konusundaki usul ve esasları belirleme ve ortaya çıkabilecek tereddütleri giderme konusunda, mahalli idarelere ait konutlar için ilgili idareler, diğer konutlar için ise Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

İçinde oturanların lojmanı satın alması ile ilgili bazı hususlar

Üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş görev, sıra ve hizmet tahsisli olan bir lojmanda, lojmanın satışına ilişkin ihale tarihinde oturmakta olanlar, ihalede oluşacak en yüksek bedeli peşin (%10 eksiği ile) ödeyerek veya peşinatını verip taksitli satış sözleşmesi düzenleyerek bu lojmanı satın alabilecek.

Üzerinde kat mülkiyeti kurulmamış kamu konutlarında oturanlar, oturdukları lojmanı satın alamayacak.

Lojmanda oturanların, ihalede oluşan fiyatın kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde, satın alma konusundaki kararlarını vermeleri ve buna ilişkin işlemleri yapmaları gerekecek.

Öte yandan, içinde oturduğu lojmanı satın almak isteyen hak sahibinin üzerine kayıtlı başka bir konutunun olup olmadığına bakılmayacağı gibi, satın alınacak lojmanın daha sonra başkasına satılmasına ilişkin herhangi bir kısıtlama da bulunmuyor.


memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.