Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı Yapılması Talebi
Kamuajans.com - Halen devam edilen çalışmalarda kurumda 4 yıl görev almış olan personelin girebileceği bir sınav oluşturuldu. Bu sınavla defterdarlık kadrolarına atanabilecek olan personelin de alınması sağlanacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde önceki yıllarda 4 kez sınav ilanı yapılmıştı ve 15620 kişinin ataması gerçekleştirilmişti. Yine beklentilerin bu yönde olduğu gelir uzmanlığı kadroları için kurum içi sınavın yapılacağı ama adayların güvenlik soruşturmalarının tamamlanması uzun sürdüğü için sınavın geciktiği ifade edilmişti.

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’ndaki kamu görevlilerinin beklenti içerisinde olduğu Kurum İçi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı Sınavlarının açılması için Büro Memur-Sen'in, 29 Eylül tarihinde Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’na resmi yazıya Maliye Bakanlığı’ndan verilen cevapta ''25.02.2011 tarihli ve 27857 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanunun Geçici 9’uncu maddesi uyarınca daha önce gelir uzmanlığı özel sınavlarının düzenlendiğinin hatırlatıldığı yazıda “Yeni bir Gelir Uzmanlığı Özel Sınavının açılması Kanunla yapılacak bir düzenleme çerçevesinde mümkün olabileceğinden, söz konusu sınava ilişkin İdaremiz çalışmaları devam etmektedir” denilmişti. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, daha önce yaptığı açıklamada Bakanlık ile Gelir İdaresi Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatı kadrolarındaki personel için kurum içi uzmanlık sınavı açacaklarını belirtmiş, "Bunun için gereken kanun tasarı taslağını Başbakanlığa gönderdik. Taslağımızın yasalaşması halinde sınavı en kısa sürede yapacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Ağbal, Bakanlık ile Gelir İdaresi Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatı kadrolarındaki personel için kurum içi uzmanlık sınavı açacaklarını, sınavda başarılı olanların Maliye Bakanlığında defterdarlık uzmanı, Gelir İdaresi Başkanlığında ise gelir uzmanı kadrolarına atanacağını bildirmişti. Sınava, sınavın yapılacağı tarih itibarıyla kurumda en az 3 yıl görev yapan çalışanların katılabileceğine işaret eden Ağbal, bunun için gereken kanun tasarı taslağını Başbakanlığa gönderdiklerini kaydetmişti. Ağbal, taslağın yasalaşması halinde sınavı en kısa sürede yapılacağını vurgulamıştı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuyla ilgili yaptığı bir başka açıklamada ''Maliye Bakanlığında, bugün, çalışan arkadaşlarımız var, gece gündüz gayretle çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımızdan bir grubu geçmiş yıllarda yapılan sınavlar sonucunda memurluk kadrolarından uzmanlık kadrolarına geçtiler. Bu konuda haklı bir talep var. Bakan olarak ben bu konuda, çalışanlarımızın bu talebini haklı görüyorum. Hatta, geçen sene içerisinde bu konuyla ilgili kanun tasarısı taslağını da Başbakanlığa gönderdim. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Sayın Başbakanımıza da arz ettim bu konuyu. İnşallah, yakın bir zamanda Maliye Bakanlığı çalışanlarının bu kurum içi uzmanlığa geçiş sınavıyla ilgili de olumlu bir adım atacağız.'' demişti.Tüm bu açıklamaların ardından kurum içi sınavın bir an önce yapılması bekleniyor.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.