KİT Sözleşmeli Personeline Bu Yılın İznini Gelecek Yıl Kullanma Hakkı
Kamuajans.com - KİT sözleşmeli personelinin yıllık izinlerini izleyen yıl içinde de kullanabilmesine imkan veren hükümlerin de yer aldığı torba Kanun yayımlandı.

Yapılan değişiklikle, 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personelin yıllık izin kullanımının 657 sayılı Kanuna tabi memurların yıllık izin kullanımı ile aynı şartlarda olması sağlandı.

KİT sözleşmeli personeli, iki yılın iznini birleştirebilecek

399 sayılı KHK’da yapılan değişikliğe göre, KHK eki 2sayılı cetvelde yer alan sözleşmeli personel;

*Sözleşme dönemi içinde kullanmadığı yıllık izinlerini izleyen sözleşme döneminde kullanabilecek.

*Birbirini izleyen iki sözleşme dönemine ilişkin izinleri birleştirip kullanabilecek.

*İçinde bulunulan sözleşme dönemi ile bir önceki sözleşme dönemi hariç, önceki sözleşme dönemlerine ait kullanmadığı izin hakları düşecek.

Torba Kanunun ilgili maddesi

MADDE 24- 22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Personel Rejiminin Düzenlenmesi ve 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Bazı Maddelerinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 21 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yıllık izinler, teşebbüs veya bağlı ortaklığın uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Bir sözleşme döneminde kullanılmayan izinler müteakip sözleşme döneminde kullanılabilir. Cari sözleşme dönemi ile bir önceki sözleşme dönemi hariç, önceki sözleşme dönemlerine ait kullanılamayan izin hakları düşer.” 

Değişiklik yapılan 24. maddenin eski hali ise şu şekildedir:

"Madde 21 - (1) Sözleşmeli personelden hizmeti 10 yıla kadar olanlara (10 yıl dahil) yılda 20 gün, 10 yıldan fazla olanlara yılda 30 gün ücretli izin verilir. Yıllık izin verilmesine esas hizmetin tespitinde kamu kurum ve kuruluşlarında geçen fiili hizmet süreleri ile askerlik hizmeti gözönüne alınır. Bu şekilde hizmet süresi bir yıldan az olanlar ile kısmi zamanlı istihdam edilenlerden bir yıldan az süreli sözleşme yapılanlara (yıl içinde memur statüsünden sözleşmeli statüye geçirilenler hariç) yıllık izin verilmez.
(2) Yıllık izinler, teşebbüs veya bağlı ortaklığın uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Bir sözleşme döneminde kullanılmayan izinlerin müteakip sözleşme döneminde kullanılması mümkün değildir."

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.