KBS Eylül Maaşları Duyuru

1- Memur Maaş İşlemleri

Bakanlığımız Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 29/08/2016 tarihli ve 7495 sayılı Genelgesi uyarınca; Aylıklarını personel kanunlarına göre almakta olanlara, 15/09/2016 tarihinde ödenmesi gereken tüm hakedişler, 657 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesine göre, 09/09/2016 tarihinde avans olarak ödenecektir. Kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel hakkında da aynı şekilde işlem yapılacaktır.

Buna göre;
1.1- Harcama birimlerince, KBS Maaş Hesaplama Ekranından 9. ay maaşı hesaplatıldıktan sonra form üzerinde bulunan Ödeme Emri Belgesi (Kontrol) butonuna basılarak avans mahsubuna ait ödeme emri belgesi oluşturulacak; ancak, yazdırılmayacaktır (avans mahsubu sırasında ayın 15? inden sonra sistemden muhasebeleştirilecek olan ÖEB kullanılacağı için).İmza süreci tamamlandıktan ve maaşların avans olarak ödenmesine esas muhasebeleştirme işlemi yapıldıktan sonra MİF Muhasebe Kayıt Formundan sorgulanarak onay işlemi tamamlanacaktır (Muhasebe İşlem Fişi ekine Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirtilen Personel Bildirimi eklenecektir).

Harcama birimlerinden gelen ıslak imzalı MİF ile sistemden otomatik olarak muhasebeleştirilen MİF?in (Bu kontrol özellikle İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde birleştirilenöğretmenevleri, okullar ve Sağlık Bakanlığı taşra birimlerinden birleştirilen harcama birimlerinin maaş işlemlerinde önemli olup, Maaş Hesaplama Formunda hatalı olarak Muhasebeleştir butonuna tıklanması neticesinde birleştirilen birimlerden sadece tek birimin MİF? inin oluşturulmasının önlenmesi bakımından önem arz etmektedir) karşılıklı kontrol edilerek onaylanması gerekmektedir.

1.2- Avans mahsubu sırasında sorun yaşanmaması bakımından kadrolu memur maaşlarına ait avans kaydına ilişkin MİF kesinlikle HYS? den girilmeyecek olup, mutlaka KBS Saymanlık Sayfaları menüsünde bulunan Maaş Muhasebeleştirme İşlemleri formundan otomatik olarak muhasebeleştirilecektir (Diğer özel bütçeli idarelerden KBS Saymanlık Sayfalarını kullanmaya başlamayanlar Maaş Hesaplama formundan da muhasebeleştirebilecektir).

1.3-Personelin özlük bilgilerinde gerekli veri güncellemesi, maaş hesaplama, bordro ve muhasebe işlem fişi oluşturulmasına ilişkin süreç tamamlanarak, maaşın ödenebilmesi için Hazine?den nakit talebi en geç 06.09.2016 tarihi Salı günü saat 15.30? a kadar yapılacaktır.

Münferit maaş işlemleri ayın 12? sinden itibaren yapılabilecek olup, avans olarak ödenen aylıkların mahsup işlemi ile ilgili duyuru ise 15.09.2016 tarihinden sonra yapılacaktır.Önceki yıllarda maaş avans ödemelerinde yaşanan sıkıntıların yaşanmaması bakımından; Eylül ayı maaşları mutlaka avans olarak ödenecek olup, avans ödemelerinin bitim tarihi 09.09.2016 tarihinden sonra münferit maaş ödemesi dışında Kurumsal bazlı maaş hesaplama ve muhasebeleştirmeye izin verilmeyecektir. Bu nedenle, harcama birimleri ile muhasebe birimlerinin bu hususa özellikle dikkat ederek, maaş işlemlerini belirtilen sürelere uygun olarak yürütmeleri gerekmektedir.

2- Kadro Karşılığı Sözleşmeli Personel Maaş İşlemleri

Kadro Karşılığı Sözleşmeli Personel Maaş İşlemleri Formunda maaş hesaplama işlemi yapıldıktan sonra Sözleşmeli Personel Bordro İcmal İşlemi Formundan maaş bordro icmali oluşturulacaktır. Kontrol amaçlı olarak Ödeme Emri Çıkar işlemi ile ödeme emri çıkarılıp, ödeme emrinin borç ve alacak tutarları kontrol edildikten (Muhasebeleştirme işlemi yapılmayacak) ve maaş işleminin doğruluğu teyit edildikten sonra Sözleşmeli Personel Bordro İcmal İşlemi Formunda oluşan ilgili ay maaş bordro icmalinde görünen ?Net Ödenen? rakamına göre 161 Hesaba borç, 325 Hesaba alacak kaydına ilişkin MİF HYS üzerinden düzenlenecektir (Muhasebe İşlem Fişi ekine Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirtilen Personel Bildirimi eklenecektir).

Kadro karşılığı sözleşmeli personelin maaş avans ödemesine ilişkin mahsup kaydı Sistem üzerinden otomatik olarak muhasebeleştirilecek olup, bununla ilgili duyuru 15.09.2016 tarihinden sonra yapılacaktır.

3-Gümrük Personeli Maaşları
Gümrük fazla çalışma ücretine ait matrahlar sisteme 02.08.2016 tarihi Cuma günü öğleden önce yüklenecek olup, gümrük personeli maaşlarının Cuma günü öğleden sonra hesaplatılması gerekmektedir.
Bilgilerini ve Eylül ayı maaş ödemelerinde sıkıntı yaşanmaması bakımından ilgili harcama birimlerinin bilgilendirilerek gereken tedbirlerin alınması hususunda gereğini önemle rica ederim.


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.