Kamuda Ücret Dengesizliği Bitiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çarşamba günü yaptığı "kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak" çağrısının ardından düğmeye basıldı. Kamuda kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek. Ek gösterge sistemi, statü, ücret, çok başlı yönetim başta olmak üzere temel sorunlar masaya yatırılırken, performansa dayalı ücret sisteminin dünya örnekleri incelenerek yeni bir model ortaya konulacak. Birinci adımda hem görev ücreti hem de emekli maaşlarını belirleyen ek gösterge cetvelinde genel bir düzenleme yapılırken personel rejiminde köklü değişiklikler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda tüm meslek grupları için hakkaniyetli bir ücret dengesinin en geç 2019'da kurulacağını açıkladı. Farklı kurumlarda, farklı unvanlarda ek gösterge, tazminat sistemi de tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirilecek.

PERSONELDEN DÜŞÜK ÜCRET

Kaymakam örneğinde olduğu gibi birçok kurumda daire başkanı, müdür, şube müdürü altlarında görev yapan personelden daha düşük ücret alıyor. Bu ek gösterge rakamlarının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Kamuda personel rejiminin yeniden düzenlenmesini öngören çalışma kapsamında, ön plana çıkan başlıklar şöyle:

ÇALIŞAN LEHİNE OLACAK

Her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal haklar çalışanlar lehine yeniden değerlendirilecek.

HEM İŞ HEM HİYERARŞİ

Kurumların hizmet gerekleri, unvan, hiyerarşi, iş yükü dikkate alınarak bir yıllık değerlendirme dönemleri belirlenecek.

PERFORMANSA BAKILACAK

Değerlendirme süreci planlama, izleme, aşamalarından oluşacak. Başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre belirlenecek.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

Kamu çalışanlarının hedefleri, görevleri, yetkinlikleri dikkate alınarak, vatandaşın memnuniyeti de dikkate alınacak.

EK GÖSTERGEYE DÜZENLEME

Ek gösterge sisteminde eğitim, unvan dikkate alınarak kurumlar arasında denge sağlanacak. Yönetici kadrolarında görev yapanlar hakkında geçerli olan ek gösterge rakamları da düzeltilerek, hiyerarşiye uygun hale getirilecek.

EMEKLİLİKTE MAAŞ DÜŞMEYECEK

Kaymakam örneğinde olduğu gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak, emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

KAMUYA 180 BİN PERSONEL

Ücret sisteminin değişmesi öngörülürken temel, görev ve başarı ücreti gibi seçenekler de değerlendirilecek. Öte yandan bu yıl kamuya çeşitli statü ve unvanlarda yaklaşık 180 bin personel alınacak. 2018'de KPSS'ye de rekor başvuru bekleniyor. İŞKUR, KPSS sonuçlarına göre alım yapacak.

Sabah 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ADALET 10 ay önce

Diğer memur sınıflarına verilen ek gösterge Yardımcı hizmetlerede verilmelidir.

Misafir Avatar
öğretmen 10 ay önce

Görevlendirme ile farklı bir kurumda çalışıyorum. gün boyu toplasan 1-2 saatlik işle işçi statüsünde değerlendirildiği için 4500 TL maaş alan. kişileri öğrendim mezuniyet en fazla lise ,ortaokul az maaş almasınlar gözüm yok ama askeri ücretle soluksuz çalışan insanlar varken adalet mi bu gerekirse benim maaşımı da azalt fakat çalışanı yatanı ayırt et.

Misafir Avatar
hizmetli 10 ay önce

inşAllah düzenleme ile yardımcı hizmetlere hakkı verilir

Misafir Avatar
gılabanlı 10 ay önce

35 yıllık bir öğretmen 2700 lira emekli maaşı alıyor . 26 yıllık bir kamu işçisi 4300 lira alıyor alın size adalet. Öğretmene 3600 gösterge verilmezse bu durum çözülmez.

Misafir Avatar
Adalet 10 ay önce

Az önce yapmış olduğum yorumda belediye çalışanlarının almış olduğu 400-500 T.L ücretin ne olduğunu belirtmek isterim "Sosyal Denge Tazminatı"

Misafir Avatar
Adalet 10 ay önce

Yıllardan beri bu ücret dengesizliği hep söylenir. Ama nedense hiç bir düzenleme yapılmaz ben yetkililere sadece şunu söylemek istiyorum. Belediye çalışanlarının farkı ne bunu bir anlatsınlar. Eğer fark yoksa neden belediye memurları aynı ünvandaki diğer çalışanlardan 400-500 T.L fazla alırlar.

Misafir Avatar
enes 10 ay önce @Adalet

Hocam farkını ben söyleyeyim.Sendikanın yapmış olduğu toplu sözleşmeden kaynaklanıyor.

Beğenmedim (2)