Kamuda İşçiye Verilen Haklar Neden Memura Verilmiyor?

2010 yılında yapılan kısmi Anayasa referandumuyla daha fazla hak, daha fazla özgürlük diyerek memurlar kandırıldı. Biz referandum öncesinde “toplu sözleşme hakkı veriyoruz” söylemlerinin aldatmaca olduğunu, sendikal haklarda daha da geriye gidileceğini söyledik. Bağımsız olan Hakem Kurulunu bağımlı hale getirdiler. Yandaş Sendika da “Nikahımızda bile böyle heyecanlı Evet demedik” diyerek, memurların haklarının geriye götürülmesine göz yumdular” dedi.

BUGÜN MEMURLARIN BİRÇOK HAKKI TÜRKİYE KAMU-SEN SAYESİNDE KAZANILDI

Türkiye Kamu-Sen kurulmasaydı memurlar birçok hakkı bugün alamayacaktı diyen Yokuş, “Bazı kurumlarda ek ödeme yoktu. Kurumlar arasında farklılıklar vardı. Biz bunlar için mücadele ettik. Bugün memurların birçok hakkı, Türkiye Kamu-Sen’in mücadelesi ile kazanılmıştır. Sendikacılık zaten bunu gerektirir. Sendikacılık birinin hakkını diğerine vermek değildir. Bir hakkı, tüm memurlar için istemektir. Biz sadece üyelerimiz için değil, tüm memurlarımız için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

15 yıldır ülkemizde liyakat ve adalet kaldı mı? Kamu görevlerine ehil olmayan kişiler getirildi. Kamu kurumları FETÖ’nün eline teslim edildi. Biz 2010 yılında FETÖ’nün yaptığı sınav yolsuzluklarını ortaya çıkardık. Türkiye Sevdalıları Türkiye Kamu-Senliler olarak, Hükümeti yıllarca uyardık. Ancak, hükümet yetkilileri konunun üstünü örttü. 15 Temmuz hain darbe girişimi sürecine kamuda yaşanan liyakatsizlikler yüzünden geldik.

KAMUDA İŞÇİYE VERİLEN HAKLAR NEDEN MEMURA VERİLMİYOR?

TÜİK, Hane Halkı tüketim araştırmasında; hane başı 3.450 TL olduğunu belirledi. Devlet memurlarının ortalama maaşı 3000 TL, yani memurların çoğu bu araştırmanın da altında kalıyor. 2018 yılı için imzalanan Toplu Sözleşmede memura %4+3,5 zam verilecek. Kamuda çalışan işçiye verilen zamlar neden memura verilmiyor? Kamuda neden işçi ile memur ayrımı yapılıyor. Memurların aldığı zamlar zaten vergiyle ellerinden alınacak. Maliye Bakanı “2018’de kemer sıkacağız” diyor. Ama saraya 38 yeni araç alınıyor. Nasıl kemer sıkma bu?

Hükümet, “memurumuzu enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyor. Resmi enflasyon kadar yapılan zam, zaten “sıfır” zam demektir. Memurların tamamına yakını 6. Aydan sonra bir üst vergi dilimine giriyor. Yapılan zamlar zaten vergi dilimi ile geri alınıyor. Biz de memurlar için vergi dilimlerinde yeniden düzenleme yapılmasını istiyoruz.

Maliye Bakanı Orta Vadeli Planı açıkladı. Asgari ücretlinin vergi dilimleri sebebiyle, Ocak ayında aldığı maaşın altına düşmeyeceği söylendi. Alkışlıyorum doğru yapılıyor. Ancak düşünün ki, bir ülkede asgari ücret olarak 1404 TL alan biri bile, yıl içinde bir üst vergi dilime giriyor. Bunun yerine neden vergi dilimlerinde bir düzenleme yapılmıyor? Neden tüm memurların vergi dilimleri yüzünden yaşadığı kayıplar telafi edilmiyor? Böyle bir adaletsizliği kabul edemeyiz. Adalet ve hakça bölüşüm istiyoruz. Vergi dilimleriyle düşen ve enflasyon altında kalan maaşlar telafi edilmelidir.

MEMURLAR OLMAZSA DEVLETİN HAFIZASI YOK OLUR

Memurlar bu devletin olmazsa olmazıdır diyen Yokuş, “Memurlar Bakanların mesai arkadaşlarıdır. Maliye memurları olmasa vergi toplanamaz, öğretmen olmasa çocuklar eğitim alamaz. Vefat ettiğinizde imam yoksa cenazemiz bile kalkmaz. Memurlar olmazsa kısacası hiçbir şey yapılamaz. Biz sadece memurların hak ettiğini istiyoruz. Memurlar için bir ayrıcalık talep etmiyoruz. Kamuda memurlar arasında ayrımcılık yapılmasın diyoruz. İktidarla gelen iktidarla giden memur istiyorlar. Bu ülkemizin sonu olur. Devletin hafızası yok edilir” dedi.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
metufb 12 ay önce

Memura verilen özlük hakları da kamu işçisine verilsin !!! Lütfen