Kalkınmada 1.Derece Öncelikli İllerdeki Her Memur İki Yıl Hizmete İlave Kademe Alamıyor
Devlet memurlarının kazanılmış kademe ilerlemesi yapabilmeleri için bulundukları kademede en az 1 yıl çalışmaları, derece yükselmesi yapabilmeleri için ise bulundukları derecede en az 3 yıl ve bu derecenin üçüncü kademesinde en az 1 yıl bulunmaları gerekirken, bazı memurların her iki yıllık hizmet süresi karşılığında ilave bir kademe alarak 2 yılda bir derece yükselmesi yapmaları mümkün olabilmektedir.

İki yıl hizmet karşılığı ilave kademe ilerlemesi
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre; yer değiştirme suretiyle atanma uygulamaları kapsamında belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürelerin her iki yılı için bir kademe ilerlemesi daha verilir.
Öte yandan, 150 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde; atama ve yer değiştirme yönetmeliklerine göre zorunlu atama kapsamında olup da kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yörelerdeki illere (Erzurum ve Artvin illeri dahil) herhangi bir nedenle isteği üzerine atanan personelin de 2 yıl hizmet karşılığı 1 ilave kademe yapabileceğine ilişkin hükümler yer almıştır.
Kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerdeki hangi memurlar ilave kademe alıyor?
Konuya ilişkin olarak 657 sayılı Kanunun ve 150 Seri No’lu Tebliğin ilgili hükümlerini birlikte değerlendirdiğimizde, kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerde görev yapan memurların sadece bazılarının 2 yıl hizmet karşılığı ilave bir kademe alacakları görülmektedir.
Her iki yıl hizmet karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi yapılabilmesi için;
-Devlet memurunun, kurumu tarafından çıkarılan özel düzenlemelere göre, zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması gerekir.
-Bu memurun, kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerde görev yapıyor olması (zorunluluk, eş durumu, kendi isteği ve benzer sebeple) gerekir.
-Bu memurun, kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerde (farklı yerler olabilir)fiilen görev yaparak geçirdiği sürelerin (yıllık izin süresi dahil) 2 yıldan az olmaması gerekir.
Öte yandan, zorunlu yer değiştirme kapsamında olmayan memurların yanı sıra; aday memurlar, istisnai memurlar, Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamında olan memurlar ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivil memurları da kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerde görev yaptıklarında, bu statülerdeki hizmet süreleri karşılığında ilave kademe ilerlenmesi yapamamaktadır.
Bazı memurların her 2 yıl hizmet süresi karşılığında ilave kademe alabildiği yerler
1.Adıyaman
11.Bitlis
21.Hakkari
31.Malatya
41.Sinop
2.Ağrı
12.Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada)
22.Iğdır
32.Mardin
42.Sivas
3.Aksaray
13.Çankırı
23.Kahramanmaraş
33.Muş
43.Şanlıurfa
4.Amasya
14.Çorum
24.Karabük
34.Nevşehir
44.Şırnak
5.Ardahan
15.Diyarbakır
25.Karaman
35.Niğde
45.Tokat
6.Artvin
16.Elazığ
26.Kars
36.Ordu
46.Trabzon
7.Bartın
17.Erzincan
27.Kastamonu
37.Osmaniye
47.Tunceli
8.Batman
18.Erzurum
28.Kırıkkale
38.Rize
48.Van
9.Bayburt
19.Giresun
29.Kırşehir
39.Samsun
49.Yozgat
10.Bingöl
20.Gümüşhane
30.Kilis
40.Siirt
50.Zonguldak


Memurunyeri 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.