Kadro Derecesi Aylık Derecesinden İleride Olan Memurun Kademe/Derece Terfii

Memurlar, kazanılmış hak aylık seviyelerinden daha üst derecelerdeki kadrolara atanabilmektedirler. Atandıkları kadro derecesinin ilgili memurlar için kazanılmış hak sayılmadığı bu durumlarda, söz konusu kadro derecelerinde geçirdikleri süreler memurların kazanılmış hak kademeleri/dereceleri bakımından değerlendirilmektedir.

Kademe ilerlemesi ve derece yükselmesinde süre şartı

657 sayılı Kanuna göre, Devlet memurlarının normal yollarla;

-Kademe ilerlemesi yapabilmesi için, bulunduğu kademede en az bir yıl,

-Derece yükselmesi yapılabilmesi için, derecesi içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde en az 1 yıl

geçirmiş olması gerekiyor.

Ataması 68/B kapsamında yapılmış olanların kademe/derece terfii

Yükseköğrenim mezunu Devlet memurları, gerekli hizmet süresi şartına sahip olmaları durumunda, kazanılmış hak aylık seviyelerinin üstünde bulunan 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerdeki kadrolara (Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait olanlar hariç), derece yükselmesindeki süre kaydı aranmadan kurumlarının takdiri ile atanabiliyorlar.

Bu şekilde (torba kadro uygulaması), kazanılmış hak aylık seviyesinin üstündeki derecelerdeki kadrolara atanan memurun bu kadrolarda geçireceği süreler, kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınır. Bu sürelerin her bir yılı için 1 kademe ilerlemesi ve her üç yıl için 1 derece yükselmesi uygulanmak suretiyle kazanılmış hak aylık seviyeleri belirlenir.

3 üst derece kadroya atananların kademe/derece terfii

657 sayılı Devlet Memurları Kanun hükümlerine istinaden (madde 45), memurlar kazanılmış hak aylık derecelerinin 3 dereceye kadar üstünde olan derecelerdeki kadrolara (en çok 5 inci dereceli kadroya) atanabilmektedirler.

Bu kapsamda atanan memurun kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi, kazanılmış hak aylık seviyesi esas alınmak suretiyle yapılır. Memur hakkında, her bir yılı için 1 kademe ilerlemesi ve her üç yıl için 1 derece yükselmesi uygulanmaya devam eder.

Memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Taşeron 2 yıl önce

Kim ne derse desin hükumet kadroluların haklarını sonuna kadar koruyor taşeronu işverenle karsı karsıya getırıyor