Kadro Alamayan Taşeron İçin Kritik Görüşme!
 Kadro alamayan yüz binlerce işçi için umut olacak bir kritik görüşme bugün gerçekleşti. Bir süredir kadro alamayan taşeronlara yönelik lobi çalışmalarını hızlandıran Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan bugün önemli bir görüşme gerçekleştirdi.

Arslan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ile görüştü. Görüşmede kadro alamayan taşeron işçilerin durumu ele alındı.

Ayrıca yine görüşmede kadroya geçen taşeron işçilerin 2019 yılı için alacakları zam oranına ilişkin tartışmaların da ele alındığı öğrenildi.

HAK-İŞ ENFLASYON ZAMMI İSTİYOR

Öte yandan Hak-İş Başkanı Arslan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada taşeron işçilere enflasyon zammı talebinde bulunmuştu.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada, “696 sayılı KHK ile kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçiler için 2018 yılı için açıklanan yüzde 20,30 oranında enflasyon zammı istiyoruz” dedi.

ARSLAN, kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçilerin ücretlerinin enflasyon karşısında eridiğini belirterek, “16 yıllık AK Parti Hükümetlerinin en büyük başarısı çalışanların enflasyon karşısında korunmasıdır. Bu politikanın kadroya yeni geçen ve KİT’lerde çalışıp kapsam dışında kalan işçiler için de uygulanmasını istiyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN'ın 3 Ocak'ta yaptığı yazılı açıklamada şöyle:

“696 sayılı KHK ile taşeron kapsamında çalışan yaklaşık bir milyona yakın işçi kadro hakkını elde etmiş bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışanlar ise maalesef kadro kapsamı dışında kalmıştır. HAK-İŞ olarak, KİT’lerde çalışanların da kadro hakkını elde etmesi mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin ücretleri ve sosyal hakları 696 sayılı KHK gereğince geçiş tarihinden önce Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre altışar aylık dönemler halinde yüzde 4 olarak belirlenmiştir.

Kadro kapsamı dışında kalan işçilerin ücret ve sosyal hakları, ihale sözleşmeleri ve yetkili sendikaların yaptığı toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmekte ve toplu iş sözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanmaktadır.

Bu ücret zamları ve sosyal haklar, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmiş olup, tekrar gözden geçirilmesi kadroya yeni geçen bir milyona yakın işçilerin ve KİT’lerde çalışıp kadro kapsamı dışında kalan işçilerin büyük beklentisidir. Son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve bugün yüzde 20,30 olarak açıklanan TÜFE verileri de dikkate alındığında, kadroya yeni geçen işçilerin ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan çalışanların ücret ve sosyal haklarının yeniden gözden geçirilmesini ve artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerde ve sosyal haklarda 2018 yılı enflasyon oranında (yüzde 20.30) artış yapılmasını talep ediyoruz.

2019 yılı için asgari ücrette 26.05, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 10.19, memurlara ise 10.70 zam yapıldığı dikkate alındığında kadroya yeni geçen ve KİT’lerde çalışan ve kadro kapsamı dışında kalan işçiler için daha önce yüzde 4 olarak belirlenen ücret artışının 2018 yılı enflasyon oranı olan yüzde 20.30 oranında artırılmasını talep ediyoruz.

16 yıllık AK Parti Hükümetlerinin en büyük başarısı çalışanların enflasyon karşısında korunmasıdır. Bu politikanın kadroya yeni geçen ve KİT’lerde çalışıp kapsam dışında kalan işçiler için de uygulanmasını istiyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sevgi 1 hafta önce

Typ calissna kadro verilsin cumhurbaşkanım sesimizi hicbizaman duymadibizde kadro istiyoruz sesimizi duyun

Misafir Avatar
Rukiye 1 hafta önce

Typ calisan ne yapsin isimizin surekliligi bile yok bizlerede kadro verilsin

Misafir Avatar
KİT TAŞERON D.H.M.İ 1 hafta önce

SÖZ VERİLENLER NERDE KALDI TAŞERON OLARAK HALEN ÇALIŞIYORUZ KAMUDA KİT TAŞERON İŞÇİSİYİZ SESİMİZİ DUYAN VARMI VARSADA KAYDEYE ALAN YOK

Misafir Avatar
Celal 2 hafta önce

Kadro almayanlar emekliliginiz gelmiş denilerek 50 yaşında Emekli olmak istmiyen insanlar ne olacak taşeron da çalışyorduk çıkarsınlar diyen yoktu bu haksızlık

Misafir Avatar
böyle rezıllık olmaz 2 hafta önce

sözde kadrolu oldu ne sendika mız var ne ikramiyemiz var ne sosyal hakkımız var. kadroya geçmeseydık daha ıyıydı asgarı ucret zammı 400 tl artıcaktı maaşımız. bu kadro resmen içi boş kadro hukumet umarım acılen 2019 kamu toplu sözleşmeye dahil eder bu arkadasları