İstifa Eden Memurun Sağlık Yardımından Yararlanma Durumu
Kamuajans.com - Devlet memurları çeşitli sebeplerle görevlerinden ayrıldıklarında, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması farklı usullere tabidir.

5510 sayılı Kanunun ilgili düzenlemesi

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında sigortalı sayılan kamu görevlileri, bu Kanunun 60 ıncı maddesi uyarınca da genel sağlık sigortalısı sayılmaktadırlar.

Genel sağlık sigortalısı sayılan kamu görevlileri, aynı Kanunun 67 nci maddesinin dördüncü fıkrasına göre; “… zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle) bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar..."

İstifa eden memurların sağlık hizmetlerinden yararlanması

Sigortalılık halleri sona erecek şekilde görevlerinden ayrılan Devlet memurları, yeniden sigortalı olacakları zamana kadar geçecek sürede;

**Görevden ayrıldıkları tarihten itibaren geçecek 10 gün içinde, genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam ederler. Bu süre içinde, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

**Sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıllık süre içinde en az 90 günlük zorunlu sigortalılığı bulunanlar, sigortalılık niteliğini yitirdikleri (görevden ayrıldıktan 10 gün sonra yitiriyorlar)  tarihten itibaren 90 gün süreyle, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

**Sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıllık süre içinde en az 90 günlük zorunlu sigortalılığı bulunanların, görevden ayrıldıkları tarihten itibaren 100 günlük (10+90) süre geçtikten sonra kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmeleri, kendileri için ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için genel sağlık sigortası primi ödenmesi halinde mümkün olabiliyor.

**Sigortalılık niteliğini yitirdikleri (görevden ayrıldıktan 10 gün sonra yitiriyorlar)  tarihten geriye doğru bir yıllık süre içinde en az 90 günlük zorunlu sigortalılığı bulunmayanların, görevden ayrıldıkları tarihten itibaren 10 günlük süre geçtikten sonra kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmeleri, kendileri için ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için genel sağlık sigortası primi ödenmesi halinde mümkün olabiliyor. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.