İş ve Meslek Danışmanı Sertifikası Alanlar İçin Alım Ne Zaman Yapılacak?
Kamuajans.com - İŞKUR geçen yıl yönetmeliği değiştirip, kurum içindeki memurların da İMD olarak atanmasına yönelik düzenleme yapmasına rağmen kurum içinde de alım yapılmadı. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, Aydın Milletvekili Metin Lütfi BAYDAR'ın soru önergesini cevapladı.

Baydar, İŞKUR'da, insan kaynakları planlamasının düzenli yapılamadığına değinerek "Kurum içinde yetişmiş, nitelikli personel verimli olarak değerlendirilememiş ve bunun neticesinde İş ve Meslek Danışmanı ataması sadece dışarıdan yapılarak, Kurum içinde yetişmiş personele bu hak tanınmamıştır. Bunun sonucunda da Memur ve Danışman kadrosunda bulunan çalışanların aynı işi yapmalarına rağmen İş ve Meslek Danışmanlarının (derecelere göre 400 - 800 TL arasında) ortalama 600 TL fazla ücret alması nedeniyle oluşan fark kurum içindeki çalışma barışını bozmuştur. 26 Mart 2015 tarih ve 29307 sayılı İş ve Meslek Danışmanlığı yönetmeliği değiştirilerek kurum personelleri içinde İMD aliminin önü açılmış ancak bugüne kadar uygulamaya geçilmemiştir." demişti.

Baydar, Çalışma Bakanına bu çerçevede 4 soru yöneltmişti. İşte o sorular

1) İŞKUR'da Memur/VHKİ/Şef kadrosunda çalışanların (MYK'dan İş ve Meslek Danışmanı Sertifikası almış olan kişiler) 26 Mart 2015 tarih ve 29307 sayılı yönetmelik hükümlerine göre daha fazla bekletilmeden İş ve Meslek Danışmanlığı kadrosuna atanması hususunda herhangi bir çalışma yürütmekte misiniz?

2) Aynı işi yapmalarına rağmen, dışarıdan alınan İş ve Meslek Danışmanlarının, Kurum içindeki meslektaşlarından(Memur ve Danışman kadrosundan) daha fazla ücret alması, "eşit işe eşit ücret" anlayışıyla ne kadar uyumludur?

3) Böylesi bir adaletsiz durumun ortadan kaldırılması için yasal bir düzenleme yapmak, ahlaki ve vicdani bir sorumluluk değil midir?

4) 26 Mart 2015 tarihinde yürürlüğe giren 29307 sayılı İş ve Meslek Danışmanlığı yönetmeliği, üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen hangi gerekçelerle uygulanmamaktadır?

AYDIN MİLLETVEKİLİ SAYIN PROF. DR. METİN LÜTFİ BAYDAR TARAFINDAN TEVCİH EDİLEN 7/1745 ESAS NUMARALI YAZILI SORU ÖNERGESİNE VERİLEN CEVAP

İş ve Meslek Danışmanları (İMD) Sözleşmeli pozisyonlarda görev yapmakta iken, 6495 sayılı Kanun kapsamında kadroya geçirilmiş anılan Kanunla Kurumumuza 100 adet İMD kadrosu ihdas edilmiş, İMD sertifikası olan personel sayısı boş kadro sayısından fazla olması nedeniyle söz konusu atamaların yapılabilmesi için kadrı ihdas çalışmaları başlatılmış, halen süreç devam etmektedir. Bu kapsamda yapılacak planlama ve değerlendirme sonucunda gerekli işlemler tesis edilecektir.

İMD'nin görev ve sorumlulukları, 26.03.2015 tarihli ve 29307 sayılı İMD'lerin Atanma ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinde sayılmaktadır. Söz konusu görev ve sorumluluklar çerçevesinde yürütülen iş ve işlemler İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerinde İMD unvanlı personelin yetkisi dahilinde gerçekleştirikmektedir. Bu nedenle başka unvanlardaki personel bu yetkilere sahip olmadığından İMD'ler ile aynı işleri yürütülmektedir.

Ayrıca, söz konusu yönetmeliğin 11. maddesinde belirtildiği şekilde Kurumumuzca ihtiyaç duyulması halinde mevzuatta yer alan usuller doğrultusunda Kurum içinden İMD ataması yapılabilecek olup, ilgili maddenin uygulanması hususunda herhangi bir zorunluluk getirilmemiştir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Aciz imd 1 yıl önce

Alım haberini bekliyoruz en yakın zamanda.