İş Güvenliği Uzmanlığında Ek Ödeme İçin İlave Görev Şartı
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

Sayı: 45516914-110.11.04-(115642-1080)-2075
Konu: İş Güvenliği Uzmanlarına Yapılan Ek Ödemeler

01/03/2017

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
(Strateji Geliştirme Başkanlığı)

İlgi: a) 03/01/2017 tarihli ve 107968 sayılı yazınız.
b) 08/01/2016 tarihli ve 251760 sayılı genelgeniz.
c) 10/01/2017 tarihli ve 352697 sayılı genelgeniz.

İlgi yazınız ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecek personele ek ödeme yapılığ yapılmayacağı konusunda yaşanan tereddüt nedeniyle Bakanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, 6331 sayılı Kanunun 6'ncı maddesinde, mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işverenin çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendireceği, çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirileceği, belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, teklike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisinin üstlenebileceği hükme bağlanmıştır.

Aynı Kanunun 8'inci maddesinin yedinci fıkrasında da;

''Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin mevafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.''

denilmek suretiyle kamu kurum veya kuruluşlarında ilgili mevzuatına göre çalıştırılan iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olma niteliğini haiz personelin asli görevlerinin yanında çalışmakta oldukları kurumda ya da diğer kamu kurum veya kuruluşlarında günlük mesai saatlerine bağlı kalınmak kaydıyla görevlendirilebilmesine ve aylık toplam seksen saate kadar ilave ödeme verilmesine imkan sağlanmıştır. Bir başka ifadeyle, söz konusu maddede; kamu kurum veya kuruluşlarında ilgili mevzuatına göre çalıştırılan personelin, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olma niteliğini haiz olması halinde günlük mesai saatleri içerisinde kendi göreviyle birlikte gerek çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşların, gerekse diğer kamu göreviyle birlikte gerek çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşların, gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşlarının iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimliği görevlerini Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Zeynettin ilhan salkım 12 ay önce

6331 sayılı kanunun ustundemiymiş.maliye Bakanlığı ve sizler önce 6331 sayılı kanunun 8 maddesinin 7 fıkrasında yazılanları okuyun ondan sonra bu haberi yapın. Zaten televizyonda yapılan haberlerin %90 ı istek üzerine servis ediliyor.