İhraç Edilen (Görevden Alınan) Memurların Valilik Başvuruları Çileye Dönüştü

 
 Bilindiği üzere, 01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile ekli listelerde ismi yer alan 50 bin memurun başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmasına karar verilmiştir. Daha önce yaşanan ihraçla birlikte kamuda toplamda 70 bine yakın memur işten atılmıştır.

HÜKÜMET ANAYASA SUÇU İŞLİYOR
Kamuda yapılan bu ihraç işlemleri maalesef Anayasa ve yasalarımıza uygun değildir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre; memurların disiplin kurullarına sevk edilmesi gerekmektedir. Ancak OHAL yasasına dayanarak çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle memurlar hiçbir soruşturma işlemine tabi tutulmadan ve kanunlarla belirlenen haklarının kullanılmasına izin verilmeden görevlerinden ihraç edilmiştir. Aynı zamanda on binlerce memur da açığa alınarak mağdur edilmiştir.
Memurların ihraç ve açığa alınmalarında ne yazık ki, herhangi bir idari soruşturma açılmadan, memurların savunma hakkını kullanmalarına izin verilmeden işlem yapılmıştır. Hiçbir Kanun Hükmünde Kararname mevcut kanunların ve Anayasanın üzerinde değildir. Üstelik 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda açıkça memurların işten atılma ve açığa alınma durumları açıkça belirlenmiştir.
Türkiye Kamu-Sen olarak, Anayasa ve yasalar çiğnenerek yapılan bu hukuksuz uygulamalarla ilgili Hükümet yetkilileri ve muhalefet liderleri ile görüşerek KHK’lara dayanılarak yapılan bu uygulamaların yanlış olduğunu; bu durumun sonucunda da hem iç hukukumuzda, hem de uluslararası hukukta ciddi sorunlar yaşanacağını dile getirdik. Ancak hükümet yetkilileri uyarılarımızı dikkate almadı.
İÇ HUKUK VE ULUSLARARASI HUKUK KURALLARI ÇİĞNENİYOR
FETÖ terör örgütü üyesi olduğundan şüphelenilen memurlar hakkında gerekli soruşturmaların ve detaylı incelemelerin yapılmaması, istihbaratın zayıf olması, iktidarın kendisi gibi düşünmeyen herkesi bu terör örgütüne dahil etmesi, çalışanlar arasındaki bireysel husumetlerin asılsız ihbarlara dönüşmesi, suçun “bireyselliği” ilkesinin yok sayılarak memurların kamu görevlisi olan eş ve çocuklarının da ihraç edilmesi, ülkemizi hızla bir toplumsal kaosa sürüklemektedir.
Bilindiği gibi memurların iş akdinin sorgusuz sualsiz feshi; 1949 yılında Meclisten geçerek yasalaşan ve 30 maddeden oluşan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin çalışma ve savunma hakkına da aykırıdır.
Ülkemizin imzalamış olduğu birçok uluslararası hukuk anlaşması alenen çiğnenmektedir. Yasalara aykırı olarak tutuklanan ya da açığa alınan memurlar ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.
MEMURLARIMIZ SUÇSUZ OLDUKLARINI BELİRTEBİLMEK İÇİN “MAĞDUR KUYRUĞU” ÇİLESİ ÇEKİYOR
Bilindiği gibi hükümet yaptığı açıklama ile, işine son verilen ve açığa alınan memurların Valiliklere başvurmalarını istemişti. Bu doğrultuda 19 Eylül Pazartesi günü itibariyle açığa alınan memurlar ve tutuklanan memurların yakınları itiraz dilekçelerini vermeye başladı. Ancak başta Başbakanlık İletişim Merkezi olmak üzere, Valiliklerin önünde oluşan mağdur kuyrukları da içler acısıdır.
Oluşan mağdur kuyrukları, ülkemizin ne kadar vahim bir hale geldiğinin göstergesidir. Hükümetin, Anayasa ve yasaları yok sayarak gerçekleştirdiği operasyonlarla zaten mağdur olan memurlarımız, şimdi de suçsuz olduklarını belirtebilmek için “mağdur kuyruğu” çilesi çekmektedir.
Türkiye Kamu-Sen olarak, Hükümeti, Muhalefet Partilerini ve tüm kamuoyunu tekrar uyarmak istiyoruz; bugüne kadar yapılan hukuksuz uygulamalar, başka hukuksuzluklarla kapatılamaz. Görevlerinden ihraç edilen memurlar için 657 sayılı DMK’da belirtilen Disiplin Kurulları işletilmeli, liyakat sistemi hayata geçirilmeli, Anayasamızın güvence altına aldığı temel hak ve hürriyetler korunmalı, hukuk kuralları tam ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Suç yukleme makineleri 2 yıl önce

Gunahsiz kecilere Turkce deyimde gunah kecisi olarak değinildigini de goruyoruz...aslinda adi hainlerin ve insanlik dusmani karaktersizlerin bu gunahsiz kecilere zulmettigi bir yana asıl şeytanlardan bazilari da gunahsiz keciye suç atfetmek icin gunah ustune gunah yuklemeye calişmasi yetmeyip zavalli keçi oldukten sonra bile keciyi gelecekte yeni suç işleyecek potansiyelde gostermesi kendi suçunu ortme eşsekliğiyle kendini ele vermesini ortaya çikariyor...
..

Misafir Avatar
Madur-hele azdur 2 yıl önce

.... kotu bir ornek ama soyleyemeden gecemeyecegim internetteki o igrenc video geliyor insanlarin aklina nehirde keci bogan bir cani surekli gunahsiz keci uzerinden deneme yapiyor keciyi suya sokup cikararak dusmanindan ocunu aliyor gibi boynuzundan tuttuğu keciye tokatlar atarak rahatlatiyor kendini...psikolojisi ve aslı bozuk olan bu şeref maduru gunahsiz keciye oluyor en sonunda keci boguluyor hakkin rahmetine kavusuyor...bu sefer adam kecinin cansiz bedenine iskence vermek için elinden geleni yapiyor ve keciye hele bi dur hele bir dur Bak sana neler yapacam cani hain seni terorist bekle dur yavas yavas daha bitmedi seklinde arapca gramerine uymayan bir arapcayla farkli kelimeler diyor...iste bu isid teorurunun videosundaki sahis aslinda yahudi bir iranliymis diye soyluyordu izleyenler dogrumu bilmiyorum ama insan olmadigi kesin...insan türü olarak temiz aslı gibi iyi kalanlara hele bir durun daha size ne yapacaz gelecekte yapacaklarimizi simdi deniyoruz siz keci oldukca sizi kullanmaya devam edecegiz mesaji veriyor bu canavarlar ...aslinda suclu da belli suçsuz da ama kimisi cani kimisi masum keçi kimiside sessiz şeytan...

Misafir Avatar
Kırık Saz 2 yıl önce

Teşekkürler Kamu Sen!
Hukuk herkese lazım.

Misafir Avatar
veli 2 yıl önce

itiraz dilekçelerini alan komisyon bir evrak kayıt numarasi dahi vermiyor. Sanki çok gereksiz ve siradan, göz boyama bir iş yapıyorlar gibi bir izlenim verilmektedir. Evrak aldığına dair hiçbir kayıt, tarih, ve ımza alınmıyor. Resmi işlem niçin yapilmiyor diye sordugumda "bize teslim etmek zorunda degilsin" cevabını veriyorlar.

Misafir Avatar
Mazlum 2 yıl önce

hak hukuk adalet helal olsun Teşekkür ediyorum.