Görevden Uzaklaştırılan Memurlara Ek Özel Hizmet Tazminatı Ödenmesi
Kamuajans.com - Görevden uzaklaştırılan memurların hakları görevlerinden uzakta kaldıkları sürelerde de korunurken, fiilen çalışmaya bağlı olarak yararlanılabilen haklardan ise görevden uzakta kalınan sürelerde yararlanılamamaktadır.

Bu yazımızda, ek özel hizmet tazminatından yararlanan memurun görevden uzaklaştırılması haline değinilecektir.

Ek özel hizmet tazminatı (bölge tazminatı)

Teknik Hizmetler Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarına, sürekli görevle bulundukları yerlerin kalkınmada öncelikli yerlerden olması halinde, görev bölgeleri için belirlenmiş olan oranlarda, her ay ek özel hizmet tazminatı (bölge tazminatı) da ödenmektedir.

Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konulmuş olan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”da, kalkınmada öncelikli yerler “ 7 bölge” halinde belirlenmiş ve bu bölgelerdeki il/ilçelere sürekli görevle atanan Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri sınıfları kapsamındaki personele hangi oranda ek özel hizmet tazminatı ödeneceği de belirlenmiştir. Bu bölgeler dışında kalan yerlerde görev yapan hakkında ise bölge tazminatı belirlenmemiştir.

Görevden uzaklaştırmanın ek özel hizmet tazminatına etkisi

Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri sınıflarında görev yapanlara bölge tazminatının ödenmesi, ilgili personelin kalkınmada öncelikli yerlere sürekli görev atanmış olması ve kalkınmada öncelikli yerlerde fiilen (bazı haller hariç)  görev yapıyor olması şartına bağlanmıştır.

Bu nedenle, kalkınmada öncelikli yerlere sürekli görevle atanmış olan personele (kapsamda olmalarına rağmen) bazı hallerde bölge tazminatı ödenememektedir. Bölge tazminatının ödenmeyeceği haller arasında görevden uzaklaştırma süreleri de yer almaktadır.

Görevleriyle ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan dolayı tutuklanmış veya gözaltına alınmış memurlar ile görevden uzaklaştırmış olan memurlara, görevden uzakta kaldıkları sürelerde aylıklarının 2/3’ü ödenirken, ek özel tazminatı hesaplamaya katılmaz.

Öte yandan, görevden uzakta olduğu dönemde aylığının 2/3’ü ödenen memurun yeniden görevine başlaması durumunda, aylıklarının eksik ödenmiş olan 1/3’ü toplu olarak kendilerine ödenirken, ek özel hizmet tazminatı yine hesaplamaya katılmaz.

Ayrıca, görevden uzaklta geçirdikleri sürelerden dolayı kendilerine ek özel hizmet tazminatına ilişkin herhangi bir ödeme yapılmayan memurlar, göreve başladıktan sonra ek özel hizmet tazminatından yeniden yararlanabilirler.  

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.