Görevde Yükselmede Aranan Eğitim Şartının Son Hali Nasıl?

Görevde yükselmede aranacak eğitim şartının alt sınırları “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”te düzenlenmiş ve kurumların özel yönetmeliklerinde de hangi görev için hangi eğitim şartının aranacağı belirtilmiştir.

En az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevler

Görevde yükselme genel Yönetmeliğine göre, atanabilmek için en az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevlerden bazıları şunlar:

*Müdür, Şube Müdürü, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı ve bu görevlerle aynı veya daha üst düzeydeki görevler.

Öte yandan, 18/4/1999 tarihinde memuriyette bulunan ve aynı tarih itibarıyla iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanların “Müdür, Şube Müdürü, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı ve bu düzeyde bulunan görevlere” atanması mümkündür.

Ayrıca, 18/4/1999 tarihinde görevde bulunan personeli için, kurumlar özel yönetmelikleriyle 4 yıllık yükseköğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi de belirleyebilir.

Bunların yanı sıra, kurumların özel yönetmelikleriyle, sadece hizmet alanına ilişkin olarak iki yıllık yüksek öğrenim görenlerin müdür ve daha alt görevlere, orta öğrenim üzerine kurumlarınca açılan en az iki yıl süreli mesleki kursları bitirenlerin ise müdür yardımcısı ve daha alt görevlere atanması sağlanabilir.

En az 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevler

Görevde yükselme genel Yönetmeliğine göre, atanabilmek için en az 2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevler şunlar:

*Şef, Amir ve bu görevlerle aynı veya daha üst düzeydeki görevler.

Ayrıca, 18/4/1999 tarihinde görevde bulunan personeli için, kurumlar özel yönetmelikleriyle 2 yıllık yükseköğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi de belirleyebilir.

En az orta öğrenim (lise ve dengi okul) mezunu olma şartı aranan görevler

Görevde yükselme genel Yönetmeliğine göre, atanabilmek için en az ortaöğretim mezunu olma şartı aranan görevler şunlar:

*Memur, Muhasebeci, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Şoför ve bu görevlerle aynı veya daha üst düzeydeki görevler.

Ayrıca, 18/4/1999 tarihinde görevde bulunan personeli için, kurumlar özel yönetmelikleriyle ortaöğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi de belirleyebilir.


Memurunyeri.com 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.