Eşi Aylıksız İzin Alan Memurun Net Maaşı Kaç Lira Artar?

Devlet memuru, ücret karşılığı aktif olarak çalışmayan eşinden dolayı aile yardımı ödeneği alabilmekte ve asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedir. Bu nedenle, çalışan eşinden dolayı aile yardımı alamayan ve asgari geçim indiriminden yararlanamayan memur, eşinin ücretsiz/aylıksız izne ayrılması halinde bu haklardan yararlanabilecektir.

Eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun aile yardımı

Memur, herhangi bir sebeple aylıksız/ücretsiz izne ayrılan (izin döneminde menfaat karşılığı çalışmaması ve sosyal güvenlik kurumundan aylık almaması şartıyla) eşinden dolayı, her ay maşıyla birlikte aile yardımı alabilir.

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memura, bu durumu Aile Yardımı Beyannamesi düzenlemek suretiyle kurumuna bildirdiğinde, izleyen aybaşından geçerli olarak eş için aile yardımı ödenir. Ücretsiz/aylıksız izin süresi bitimini izleyen aybaşından itibaren de bu yardım kesilir.

Aylıksız/ücretsiz izne ayrılan eşi nedeniyle ödenen aile yardımının izin bitiminde kesilmesi için memurun yeniden beyanname vermesi gerekmekte ise de, aile yardımı ödenmesi için verilen beyannamede izin süresinin sona ereceği tarihin de belirtilmiş olması durumunda, yeniden beyanname verilmesine gerek olmayacağını düşünmekteyiz.

2017 yılının ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre memura eşinden dolayı ödenen aile yardımının aylık net miktarı “204,99 TL” olduğundan, eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun aylık net maaşı 2017 yılının ilk altı aylık döneminde aile yardımı nedeniyle bu tutar kadar artmış olacak.

Eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun asgari geçim indirimi

Herhangi bir sebeple aylıksız/ücretsiz izne ayrılan (izin döneminde resmi veya özel bir kurumda aktif ücretli çalışmaması şartıyla) eşinden dolayı, memur hakkında her ay asgari geçim indirimi uygulanmaktadır.

Memur hakkında uygulanan asgari geçim indirimi tutarının yükselmesi ise, aylık ücretinden kesilecek gelir vergisi miktarını azaltacak ve aylık net maaşı artıracaktır.

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memur hakkında, bu durumu kurumuna bildirdiğinde, izleyen aybaşından geçerli olarak her ay eşinden dolayı da asgari geçim indirimi uygulanır. Ücretsiz/aylıksız izin süresi bitiminde eşi göreve başlayan memur hakkında, göreve başlama tarihini izleyen aybaşından itibaren esinden dolayı asgari geçim indirimi uygulanmaz.

Aylıksız/ücretsiz izne ayrılan eşi nedeniyle yararlanılan asgari geçim indiriminin izin bitiminde artık uygulanmaması için memurun yeniden bildirimde bulunması gerekmekte ise de, asgari geçim indiriminden yararlanmak için yapılan başvuruda izin süresinin sona ereceği tarihin de belirtilmiş olması durumunda, yeniden bildirimde bulunulmasına gerek olmayacağını düşünmekteyiz.

2017 yılına ilişkin belirlemelere göre eşinden dolayı memurun yararlandığı asgari geçim indiriminin aylık miktarı “26,66 TL” olduğundan, eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun aylık net maaşı 2017 yılında bu tutar kadar artmış olacak.

Eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun maaşındaki toplam artış

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun net maaşı, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde;

*“204,99 TL” aile yardımı,

*“26,66 TL” asgari geçim indirimi

kaynaklı olmak üzere toplam “231,65 TL” artar.


Memurunyeri.com 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

peki Beyanname vermeyi unutanlar için
geçmişe ait ödenmemiş aile yardımları alınır mı?