Eş Durumundan Tayin Hakkı
Kamuajans.com - Eşi memur olmayan memur da eş durumundan tayin isteyebilir. Eş durumundan tayin bir devlet memurunun eşinin bulunduğu yere tayin istemesi durumudur. Eş durumundan tayin için kurumların her birinin kendi yönetmeliği bulunuyor.

'Memur çift' şartı aranmıyor

Memurların eş durumundan tayin istemeleri için eşlerinin de memur olmasına gerek yok. Bu konuda yapılan değişiklikle bu şart kaldırıldı. Dolayısıyla eşi SSK'lı çalışan veya kendi işini yapan bir memur da eş durumundan tayin isteme hakkına sahip. Bu durumdaki kişiler için son 2 yılda en az 360 gün prim yatırılmış olması gerekiyor. Ancak son iki yılda bir yıl prim yatırılmış eşler için memur olmasa bile tayin hakkı talep edilebiliyor

Şart değişti, hak genişledi

Memurların memur olmayan eşlerinden dolayı tayin istemeleri için daha önce son üç yıl içerisinde kesintisiz çalışma şartı vardı. Bu nedenle pek çok memur eş durumundan tayin isteyemiyordu. Çünkü özellikle özel sektörde kesintisiz prim ödenmiş olma şartı çok ağırdı. Bu şart değiştirilince hak doğdu.

Aynı kurum içinde nasıl gerçekleşiyor?

Çiftlerin her ikisi de memursa ve aynı kurumda çalışıyorsa çalıştıkları kurumun hangi yerde daha çok hizmet ihtiyacı varsa buraya tayin gerçekleştiriliyor. Diğer yandan farklı kurumlarda çalışıyorlarsa tayin yeri kurumlar arası koordinasyonla her iki kurumun da daha çok hizmete ihtiyacı olduğu yere yapılıyor.

İkramiyede kayıp olmaz

Memuriyetten ayrılan kişiler ilk kez 8 Eylül 1999'dan önce memur olmuş ve memuriyetten ayrıldıklarında 15 yıl sigortalılık ve 10 yıl prim ödeme gün sayısını doldurmuşlarsa, SSK'dan emekli olsalar bile ikramiye alabilirler. Bu şartları sağlayan kişi hem erken emekli olacak, hem de ikramiye kaybı yaşamayacaktır.

Yetim aylığı almayı sürdürebilir

Memuriyetten ayrılıp SSK'ya dönen kişiler eğer Emekli Sandığı mensubu annesi veya babasından yetim aylığı alıyorlarsa aylığı almaya yeniden başlayabilir. Emekli Sandığı mensubu anne veya babadan yetim çocuğun aylık alabilmesi için çocuğun evli olmaması ve Emekli Sandığı'na tabi çalışmaması gerekir. Yani memur olmaması gerekir.

Erken emeklilik için de büyük avantaj sağlıyor

Memurlarca eş durumu tayini isteyemeyenlerin önlerinde bir yol daha var. Hatta bu yol bazen daha avantajlı olabilir. Ancak bunun için memuriyetten önce SSK girişinin bulunması önemli. Memur olmadan SSK'lı olarak çalışmaya başlayan bir kişi memuriyetten ayrılarak daha çabuk emekli olabilir. Örneğin; 1970 doğumlu ve ilk kez 1 Ocak 1998'de SSK'lı olarak çalışmaya başlayan bir kişi SSK'lı emekli olacaksa 5 bin 900 prim günü 57 yaş şartlarına tabidir. 25 yıl sigortalılık şartı dolduğunda yani 1 Ocak 2027'de emekli olabilir. Bu kişi eğer 1 Eylül 1999'da memur olmuşsa 60 yaş ve 25 yıl sigortalılık şartlarına tabi olacaktır. Dolayısıyla emekliliğine 1.261 gün kala memuriyetten ayrılarak SSK'lı olması halinde üç yıl daha erken emekli olması mümkün. 

Akşam
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
meric 6 ay önce

ben evlendim ama esim tayin olamiyo
nereye gittimse ya istifa et yada boşan dediler
hani nerde aile planlamasi ama dogru ne guzel kadroki bu evlenmek yasak sehirler arasi bu kadronun ismi
evlenirsen ya istifa edecen yada bosanacan tekrar
bunun icin biseyler yapanda yom

Misafir Avatar
meraklı 11 ay önce

merhaba,
diyelim ki tayin istendi ve onaylandı. tayini isteyen yeni yerinde istifa edince bu durum birlikte tayini gelen eşinin işini de etkiler mi?