Eş Durumu Tayin Kısıtlamasına Karşı Danıştay Nezdinde Dava Açıldı

Dava konusu Yönetmelik ile yapılan düzenlemede, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14. maddesine, “Genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personeli hakkında özel yönetmelikte düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendi hükmüne ilişkin farklı usul ve esaslar belirlenebilir.” şeklinde bir fıkra eklenmiştir.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14. maddesinde değişiklik yapılmasını öngören dava konusu Yönetmelik ile kendisi devlet memuru olan, fakat eşi devlet memuru olmayan sağlık çalışanlarının “aile birliği mazereti nedeniyle yer değişikliği” taleplerinin reddedilebilmesinin yasal zemini hazırlanmış olup, eşi devlet memuru olmayan sağlık çalışanları, aile birliği ve bütünlüğünün bozulması tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır.

Söz konusu yönetmelik değişikliği anayasa ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış ve devletin vatandaşa karşı görevleri arasında sayılmış “aile birliği ve bütünlüğünü” koruma ilkesini ve Anayasanın 10.maddesinde düzenlenen “eşitlik” ilkesini açıkça ihlal etmektedir.

Bu nedenle Sendikamızca Danıştay nezdinde ilgili Yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açılmıştır. Genel Sağlık-İş; haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı üyelerinin ve sağlık sosyal hizmet çalışanlarının yanında olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Zekiye BACAKSIZ

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.