En Yüksek Devlet Memuru Aylığı Ne Kadar Oluyor?

“En yüksek devlet memuru aylığı”, bazı ödeme unsurlarının hesabında doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılmakta olması nedeniyle, kamu görevlileri için önem arz etmektedir.

En yüksek devlet memuru aylığı ve miktarı

Kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından 1.derecenin 4.kademesinde olan “Başbakanlık Müsteşarı” hakkında geçerli olan “aylık gösterge ve ek gösterge” toplamının, aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunan tutar, en yüksek devlet memuru aylığı (brüt) olarak kabul edilmektedir.

2017 yılı ilk altı ayına ilişkin aylık katsayısına göre, en yüksek devlet memuru aylığı şu şekilde hesaplanacaktır:

-Aylık Gösterge : 1500

-Ek Gösterge : 8000

-Aylık Katsayısı : 0,096057

-En yüksek devlet memuru aylığı tutarı (brüt): (1500+8000) X 0,096057 = 912,54 TL.

En yüksek devlet memuru aylığının memura etkisi

Devlet memurları hakkında geçerli olan bazı ödeme unsurlarının miktarının belirlenmesinde de esas alınan en yüksek devlet memuru aylığının etkilediği unsurlardan bazıları şunlar:

**Aylık ücretleri 657 sayılı Kanuna göre ödenenlerin tazminat (özel hizmet, eğitim öğretim, din hizmetleri, emniyet hizmetleri, mülki idare amirliği özel hizmet, denetim, adalet hizmetleri tazminatı, ek tazminatlar) miktarlarının hesabında kullanılıyor.

**Aylık ücretleri 657 sayılı Kanuna göre ödenenlerin ek ödeme miktarlarının hesabında kullanılıyor.

**1.10.2008 tarihinden önce Emekli Sandığı iştirakçisi olmuş memurların, emekli kesenek miktarlarının belirlenmesinde kullanılıyor.

**Üstün başarı belgesi alan memurlara verilecek ödül miktarının hesabında kullanılıyor.

**Memur olmayan eşi veya aile yardımı ödeneğine müstahak çocuğu ölen memurlara ve memurun ölümü halinde ise kanunda belirtilen kişilere yapılacak ölüm yardımı miktarının hesaplanmasında kullanılıyor.

**Öğrenci yetiştirme kurslarında öğrencilerden alınan ücretlerden öğretmen ve diğer personele yapılacak ödemelerin hesabında kullanılıyor.

**Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline ödenen havacılık tazminatının miktarının belirlenmesinde kullanılıyor.

Memurunyeri.com 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.