Emniyet'te Çalışan Devlet Memurlarını İlgilendiren Açıklama
Kamuajans.com - Mesai saatlerinden çalışma şartlarına, özlük haklarından sosyal ve ekonomik haklara kadar çözülmesi gereken onlarca problemleri mevcuttur. Türk Büro-Sen olarak bu sorunların çözümü için bugüne kadar mücadele ettik, bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu noktada sivil toplum örgütleri olarak, siyasi partilerden de sorunların çözümü için destek beklediklerini ifade ettiler”dedi.


Karadeniz “Genel merkezimizce hazırlanan dosyada ise kısaca:


EGM bünyesinde bugüne kadar hiç yapılmayan unvan değişikliği sınavının yapılarak bu konudaki mağduriyetlerin giderilmesinin sağlanması;


Teknik Hizmetler Sınıfındaki (TH) personel için bu sınıfta şeflik ve müdürlük kadrolarının ihdas   edilmeli,Aşçıların Teknik Hizmetler Sınıfına geçirilmelidir.


EGM bünyesinde Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinden kurumun belirlediği kıstasları taşıyanların Genel İdari Hizmetler sınıfı veya Teknik Hizmetler Sınıfına geçirilmesinin sağlanması. (2005 yılı Toplu Görüşme Mutabakat metninde yer alan ‘ Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmaları sağlanacaktır’ hükmünün EGM ye bağlı kurumlarda da uygulanmasının sağlanması,


Emniyetteki Sivil memurlara da yıpranma,  ¼ oranında fiili hizmet zammı verilmelidir.


EGM de görevli devlet memurlarının görev tanımları net olarak yapılmadığından ilgili amirlerce görev alanına girmeyen “Bariyer taşıma,toplama, bariyer dizme, çaycı, garson,bulaşıkçı, temizlikçi, bahçıvan vb yük yada eşya taşıma’ gibi işler sözlü emir olarak verilmekte sivil memurlar kadro, ünvan ve branşları dışında çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Bu nedenle kurum içi görevlendirmelere mutlaka yazılı ölçütler getirilmeli bu tür mobing benzeri uygulamaların önüne geçilmesi için önlem alınmalıdır.


657 sayılı DMK nin kurum içi geçici görevlendirme ile ilgili hükümlerine riayet edilmelidir. 


Fazla çalışma hususu ile ilgili olarak;


Vardiyalı çalışan polisevleri, polis okulları, eğitim ve sosyal tesisler ile hizmetin 24 saat kesintisiz sürmesi gereken birimlerde çalışanlar başta olmak üzere, emniyet teşkilatında görev yapan sivil memurlara, günlük 8 saat, haftalık 40 saat çalışma sürelerine idare tarafından riayet edilmesi, fazla mesai gerektiren durumlarda çalışması zorunlu olan personele çalışmasının karşılığının fazla mesai ya da 8 saate bir gün izin verilmelidir.


Hafta sonu ve resmi tatillere yada Milli ve Dini bayramlar denk gelen nöbet izinlerinin çalışanlara, takip eden iş gününde kullandırılması yönünde düzenleme yapılmalıdır.


Sivil memurlar emekli olduktan sonra da silah taşıma ruhsat hakkı muhafaza edilmelidir.


EGM bünyesinde Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışan emniyet müdürü ve polislere verilebilen taltif ile ödüllendirme; aynı birimlerde görev yapan başarılı sivil memurlara da verilmelidir.


Geçici görevlendirmelere yazılı ölçütler getirilerek çalışanlar arasında adaletin sağlanmalıdır.”
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.